Malé dítě hrající si ve válkou zničeném syrském Aleppu. To je obraz z dokumentárního filmu Pro Samu, který uvede ve středu 17. června Filmové OKO Havlíčkův Brod

Silný emotivní dokument Pro Samu míří do Filmového OKA

Ve středu 17. června od 20:00 se v Klubu Oko Havlíčkův Brod představí strhující deník mladé matky ze syrského Aleppa PRO SAMU. Film byl oceněný cenou BAFTA, Evropskou cenou pro nejlepší dokument a nominovaný na Oscara. Dramaticky silné vyznání matky k dceři v kulisách zničeného syrského Aleppa představuje takovou citovou bombu, kterou v kině jen tak nezažijete.

Novinářce Waad Al-Kateab se narodí dcera Sama. Je to šťastná událost, i když k ní dojde v troskách syrského Aleppa. Zde Waad a její manžel Hamza provozují jednu z posledních klinik.

Smrt je všudypřítomná a každá vteřina v těžce zkoušeném městě může být zároveň ta poslední. Proto se Waad rozhodne natočit pro svou dceru osobní deník zachycující život v drastických kulisách války a zároveň slouží jako intimní vzkaz matky dceři.

Upřímné emoce, které vás pohltí

Film Pro Samu, který z deníkových záznamů vznikl, je bezprostřední. Je vášnivou a neúprosnou obžalobou, úpěnlivou prosbou, aby svět nikdy neodvracel pohled před utrpením. Je ale také emotivním příběhem o lásce k dítěti a rodnému městu, které se proměnilo v peklo.

Režisérka filmu Pro Samu Waad Al-Khateab je syrská novinářka, která pět let zaznamenávala všední realitu válkou zničeného Aleppa. Na utřídění materiálu do podoby celovečerního filmu s ní spolupracoval zkušený britský dokumentarista Edward Watts. Ten má na kontě mj. dokument o ženách pod nadvládou Islámského státu Útěk z ISIS (2015). Společně s Waad vytvořili snímek Pro Samu. Film propojuje dokumentární záznam s naléhavým apelem.

Pro Samu vás svou autenticitou vtáhne ihned do děje

„Pro mě tohle není jen film – je to můj život. Svůj osobní příběh jsem začala natáčet bez jakéhokoli plánu, prostě jsem na svůj mobil točila protesty v Sýrii stejně jako mnoho dalších aktivistů. Nikdy by mě nenapadlo, kam až se můj život za ty roky posune. Všechny ty emoce, které jsme zažili – štěstí, ztrátu, lásku – a příšerné zločiny spáchané Assadovým režimem na obyčejných, nevinných lidech, to vše bylo nepředstavitelné… i když jsme to všechno prožívali,“ říká autorka filmu Waad Al-Kateab.

Skupina lékařů ze syrského Aleppa. To je fotografie z filmu Pro Samu, který uvádí Filmové OKO Havlíčkův Brod

„Pro Samu je jedním z filmů, jehož uvedení v kinech a na filmových festivalech zastavil koronavirus. O to víc jsem rád, že jej můžeme uvést nyní. Možná si pamatujete na podobné dokumenty uváděné v rámci festivalů Jeden svět Havlíčkův Brod. Přestože to byly silné dokumenty, byly slabým odvárkem filmu Pro Samu,“ říká dramaturg Filmového OKA Jiří Svoboda.

„Dokumentární film Pro Samu, který britský deník The Guardian označil jako „pozemský zázrak na pozadí hrůzy“ vás upoutá svou autentickou až syrovou bezprostředností. Ta je v příkrém rozporu s intimní zpovědí, mateřskou láskou a touhou po svobodě. Pro Samu je podle kritiků jeden z nejlepších dokumentárních filmů roku 2019, k jejichž názoru se připojuji. Přijďte se i vy podívat do Filmového OKA a zhodnotit, zda je názor filmové kritiky oprávněný,“ zve na promítání Jiří Svoboda.

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *