Slovenský thriller Sviňa promítá Filmové OKO Havlíčkův Brod již ve středu 7. 10. od 20:00

Sviňa. Slovenský film roku ve Filmovém OKU

82 / 100

Už ve středu 7. října od 20:00 uvidí diváci Filmového OKA jeden z nejsledovanějších a nejdiskutovanějších slovenských filmů posledních let. Thriller Sviňa, natočený podle stejnojmenného knižního bestselleru spisovatele Arpáda Soltésze, je „oficiálně“ fiktivní. Podobnost s kauzou vraždy novináře Kuciaka je však nezpochybnitelná.

Nezabiješ, nesmilníš, nepokradeš. Film Sviňa byl natočený podle stejnojmenného knižního bestselleru spisovatele Arpáda Soltésze. Odehrává se ve světě vysoké politiky, mafie bílých límečků, organizovaného zločinu, obchodu s bílým masem a velkých financí.

Zemičku kdesi pod horami ovládají vysoce postavení zločinci, lidé propojení s politikou, mafií, ale i s policií, soudy a velkými kšefty. Závislá teenagerka Broňa (Dana Droppová) zmizí z resocializačního centra, nikomu ale nechybí.

Politický thriller jako Sviňa

O nuceném sexu a drogách chce vypovídat na policii, ale pošlou ji pryč. Vyhledá novináře Ondru (Andrej Remeník), který se pustí do rozplétání neuvěřitelné chobotnice zločinu, mafie, vydírání.

Nadějný politik Bobo (Marko Igonda) se stane předsedou a ovládne celou zemi, protože kdo má moc, má pod palcem i policii a státní obchody. Z malého veksláka se stává velký vyděrač, který s lidmi zachází jako s šachovými figurkami. Jenže může pravda přežít mezi lidmi, kterým jde o prachy a moc? Nebo se Bůh peněz neštítí ani vraždit?

Bobo v bytě ve filmu Sviňa

Scénář a režii filmu měly v rukách dvě výrazné osobnosti slovenského filmu: Mariana Čengel Solčanská a Rudolf Biermann. Proč se rozhodli společné vytvořit takto emočně intenzivní film? „Umění možná nemá moc změnit svět, ale máme stále svobodu vysmát se lidské hlouposti,” vysvětluje Mariana Čengel Solčanská.

Mrazivě reálný příběh ze současnosti

„Sviňa je film, jehož cílem není soudit či odhalovat utajované skutečnosti, ale přinést dobrý divácky zážitek. Napínavý akční film, v němž uvidíte skvělé herecké výkony a výborné, drsné dialogy inspirované životem,” doplňuje Rudolf Biermann.

„S filmem Sviňa do Filmového OKA přichází další z řady slovenských filmů, které se inspirují skutečnými událostmi na Slovensku. Po silných loňských a předloňských dramatech a akčních filmech Čiara a Budiž světlo si představíme i film Sviňa. Sviňa až mrazivě přesvědčivě ukazuje reálie našeho východního souseda. Jak ale říkají autoři filmu… je pouze na nás divácích, jestli uvěříme emocemi nabitému příběhu, o kterém jsme dozajista už někde slyšeli,“ zve na promítání v Klubu Oko Havlíčkův Brod dramaturg Jiří Svoboda.

Mrazivý slovenský thriller Sviňa uvádí Filmové OKO Havlíčkův Brod

Share Button
82 / 100

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *