Eva Green v roli kosmonautky s dcerou ve filmu Proxima

Životní výkon Evy Green. Proxima míří do Filmového OKA

79 / 100

Ve středu 16. září od 20:00 se v havlíčkobrodském Klubu Oko představí neuvěřitelně autentický, citlivý a univerzální příběh matky a dcery s názvem Proxima. V hlavní roli září jedna z nejobsazovanějších hereček současnosti Eva Green. Ve vedlejší roli se představí další známý herec, a to Matt Dillon.

V příběhu o astronautce, která se chystá na roční pobyt na oběžné dráze, zatímco pečuje o svou milovanou sedmiletou dceru, září v hlavní roli Eva Green.

Jedna z nejpopulárnějších hereček současnosti podstoupila kvůli filmu náročnou fyzickou přípravu ve skutečných astronautských výcvikových střediscích. Řada kritiků teď v souvislosti s filmem hovoří o nejlepším výkonu její kariéry.

Právě výkon herečky známé pečlivým výběrem svých rolí nejčastěji vyzdvihují zahraniční ohlasy. Časopis Little White Lies hovoří o „nejlepším výkonu hereččiny kariéry“. The Film Stage označuje její herectví za „fantastické“.

Proxima je věrohodný, lidský a moderní příběh

Snímek Proxima zpracovává univerzální téma o hledání rovnováhy mezi osobními sny a rodičovskou láskou. Činí tak ale v netradičním prostředí výcvikových středisek astronautů.

„Na scénáři mi naprosto učarovala jeho originalita. Příběh se odehrává v přitažlivém prostředí, do nějž má veřejnost vhled jen zvenčí. Film je ale zároveň i věrohodným, dojemným a navýsost lidským a moderním příběhem, který ukazuje vnitřní zmatek ženy rozpolcené mezi nadšení pro práci astronautky a lásku k dceři. Toto napětí a vnitřní konflikt mě naprosto uchvátily,“ nechala se slyšet Eva Green.

Eva Green se připravuje na výstup do vesmíru ve filmu Proxima

Díky spolupráci s Evropskou vesmírnou agenturou dostali tvůrci propustku do míst, která jsou veřejnosti obvykle skryta. Kromě kanceláří agentury tak diváky film zavede přímo do srdce kosmodromu Bajkonur nebo Hvězdného městečka, elitního výcvikového střediska pro astronauty.

Cílem režisérky Alice Winocour bylo co nejautentičtěji ukázat, co příprava na let do vesmíru obnáší. „Když se vrhnu na nějaké téma, obvykle se snažím vidět všechno, co o tom už bylo natočeno. Téměř všechny filmy o vesmíru jsou ovlivněny těmi americkými. Já jsem ale chtěla, aby film vycházel z realistických podkladů.

A proto jsem spolupracovala s Evropskou vesmírnou agenturou. V hollywoodských filmech jsou astronauti téměř nadlidi. Můj výzkum v ESA mi ukázal, že nikdo není lidštější a zranitelnější než astronaut. Vydat se do vesmíru znamená zažít lidskou zranitelnost a uvědomit si, nakolik jsme spjatí se Zemí,“ dodává Winocour.

Pestrá kariéra jedné z nejpopulárnějších hereček současnosti

Čerstvě čtyřicetiletá Eva Green debutovala u filmu v roce 2003 ve Snílcích Bernarda Bertolucciho. V roce 2005 ji režisér Ridley Scott obsadil do snímku Království nebeské. Zásadní průlom v její kariéře pak nastal o rok později, kdy zazářila po boku Daniela Craigabondovce Casino Royal. Za tuto roli byla oceněna cenou BAFTA pro vycházející hvězdu.

Eva Green a Matt Dillon při vzrušené diskuzi ve filmu Proxima

Green je známá pečlivým výběrem svých rolí. Za svou sedmnáctiletou kariéru se objevila v mezinárodně úspěšných blockbusterech (300: Vzestup říše, Zlatý kompas). Zazářila i v ceněných artových snímcích (Perfect Sense, Lůno). Její výkon ve filmu Proxima označuje řada kritiků za vůbec nejlepší v její kariéře.

„Evu jsem si pro roli Sarah vybrala, protože na mě působí tak trochu jako z jiné galaxie. Má v sobě grácii a jinakost. Zároveň hraje velmi fyzicky. Mám ráda, když se herci umějí vyjadřovat pomocí svých těl a pohybů – a v tom byla Eva vynikající,“ říká režisérka a scenáristka filmu Alice Winocour.

Share Button
79 / 100

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *