Velká rodina na jednom místě s ještě větším tajemstvím. To je děj příjemné komedie Malá lež s herečkou a rapperkou Awkwafina. Film promítá Filmové OKO Havlíčkův Brod ve středu 24. června od 20:00

Malá lež. Jeden z nejlepších filmů roku ve Filmovém OKU

82 / 100

Milá komedie a univerzální příběh, kterému porozumí každý napříč věkem i kontinenty. To je snímek Malá lež, který promítáme ve Filmovém OKU již ve středu 24. června od 20:00. Něžná komedie podle skutečné lži a jeden z nejlépe hodnocených filmů roku o hledání vlastních kořenů je plný humoru pramenícího z kulturních a generačních rozdílů mezi Newyorčankou Billi a její svéráznou čínskou babičkou Nai Nai. Za přesvědčivé ztvárnění Billi získala herečka a rapperka Awkwafina Zlatý globus pro nejlepší herečku.

Komedie Malá lež (v originále The Farewell) americko-čínské režisérky Lulu Wang vstoupila do českých kin ve čtvrtek 21. května. Snímek natočený podle skutečného příběhu, který se stal v režisérčině rodině, vypráví o mladé Newyorčance Billi a její svérázné čínské babičce Nai Nai. Když je Nai Nai diagnostikována vážná nemoc, rozhodne se jí rodina zatajit pravdu a pod falešnou záminkou sezve široké příbuzenstvo na velkou rodinnou sešlost.

Setkání, plné humorných chvil pramenících z kulturních a generačních rozdílů, je zakončeno vyvrcholením, které by bylo jen těžko uvěřitelné – pokud by se doopravdy nestalo.

Malá lež. Příběh podle skutečné lži

Skutečný příběh, na kterém je film Malá lež založen, se začal odehrávat v roce 2013, kdy se režisérka Lulu Wang dozvěděla, že její milované babičce byla diagnostikována vážná nemoc. Její šok byl znásoben zjištěním, že se rodina rozhodla babičce pravdu zatajit – a že od ní očekávají totéž.

„Hlavou mi šlo spoustu věcí. Jak bude taková lež vlastně fungovat? Není snad pravda ve vztahu to nejdůležitější?”, říká režisérka. I tak ale Wang souhlasila, že bude předstírat spolu s ostatními a vydala se do Číny na velkou rodinnou sešlost. Humorné, dojemné i nečekané události, které následovaly, se staly základem pro režisérčin druhý celovečerní film.

„Po celou dobu svého pobytu v Číně jsem měla víc otázek než odpovědí,“ vzpomíná Wang. „Ale zároveň jsem si uvědomila, že právě takové příběhy vyprávím ze všeho nejradši: příběhy, v nichž se mísí patos s absurditou. Ta situace měla parametry ztřeštěné komedie ze skutečného života, ale pod slupkou humoru dřímaly větší a hlubší otázky.“

Zlatý Glóbus pro Awkwafinu

Film Malá lež byl ve světové premiéře uveden na festivalu v Sundance, kde byl vřele přijat. Na serveru Rotten Tomatoes se pyšní hodnocením 98 %, což z něj činí jeden z nejlépe hodnocených filmů uplynulého roku.

New York Post ve své recenzi hovoří o „univerzálním příběhu, který bude každé publikum milovat“, portál Vox nazval Malou lež „výborným, hluboce osobním filmem, který z Lulu Wang učinil jednu z nejvýraznějších mladých režisérek současnosti.“

Velká čínská rodina ve filmu Malá lež. Milou komedii Malá lež promítáme v Klubu Oko Havlíčkův Brod již 24. června od 20:00

Kromě upřímného stylu vyprávění a jisté režie kritici na filmu vyzdvihují i výkon herečky a rapperky Awkwafiny, která za své ztvárnění Billi získala Zlatý Glóbus, byť se jednalo o její vůbec první hlavní roli. „Hledala jsem někoho, kdo by v sobě měl potřebnou směsici lehkosti a dramatičnosti, a zároveň si uměl poradit s jazykovými výzvami, které role Billi přinášela,“ nechala se slyšet režisérka filmu. „Awkwafina jednoznačně působí jako Američanka, ale navíc umí i trochu mandarínsky. Je komická, a zároveň se umí naladit i na jemné emoce,“ dodává.

„Příjemných a milých komedií není nikdy dost. A právě snímek Malá lež je přesně jednou z nich. Film, který se hodí do škatulky tzv. feel good filmů, které nám zvednou náladu a zahřejí nás na duši, se pyšní dalším pozitivním bonusem. Díky univerzálnímu vyprávění by se děj Malé lži mohl odehrát kdekoliv na naší planetě, třeba u nás v České republice, a vy byste věděli, že všechno to prostě do sebe zapadá,“ říká dramaturg Filmového OKA Jiří Svoboda.

„Po Parazitovi přichází další komedie z asijského prostředí. Přijďte se na vlastní oči přesvědčit, jestli bude i Malá lež jednou z nejsledovanějších a nejdiskutovanějších komedií na světě,“ zve na promítání Jiří Svoboda.

Share Button
82 / 100

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *