Curiosa je název erotického historického dramatu, které začíná v Klubu Oko Havlíčkův Brod již ve středu 29. 1. od 20:00

Curiosa. Vzrušující erotické drama ve Filmovém OKU

Do Filmového OKA přichází historické erotické drama Curiosa bořící dobové konvence. Snímek o počátcích erotické fotografie a o tom, že sexualita je zcela přirozená součást našich životů odstartuje v Klubu Oko Havlíčkův Brod ve středu 29. 1. od 20:00.

Paříž, rok 1895

Pierre Louÿs je pařížský spisovatel a básník na pokraji slávy. On i jeho přítel Henri De Régnier jsou zamilovaní do Marie de Heredia, drzé dcery jejich učitele. Přestože by Marie s největší radostí opětovala city Pierrovi, provdá se za Henriho, který je lépe zabezpečený. Pierra to velmi raní a odjíždí do Alžírska, kde potkává Zohru – okouzlující místní dívku, s níž má bouřlivý vztah a sdílí vášeň pro erotické fotografie.

Rok poté…

Marie ke svému manželovi stále nechová nijak velké city. Pierre se vrací do Paříže, přijíždí s ním Zohra. Jakmile se to Marie dozví, spěchá za Pierrem a přiznává, že na něj čekala. Okamžitě se mezi nimi rozvine milostná aféra a začíná hra na kočku a myš s mnoha hráči, plná touhy, žárlivosti a fotografování. Ve jménu vlastního já závodí v překračování zavedených pravidel. Jak daleko jsou ochotni zajít?

Mužský i ženský pohled na sexualitu

Historické erotické drama Curiosa natočila francouzská režisérka Lou Jeunet jako svůj celovečerní debut. Do role Marie obsadila známou francouzskou herečku Noémie Merlant, známou z loňského romantického dramatu Portrét dívky v plamenech nebo z dramatu Potápění. Pierra si zahrál Niels Schneider, francouzský herec, kterého můžete znát z filmů Polina, Špatné básně nebo Dalida.

Film se odehrává v době nástupu amatérské fotografie… „Pierre Louÿs byl první člověk v Paříži, který si koupil fotoaparát od Kodaku umožňující vyvolání vlastních pořízených fotografií. V jeho případě to bylo klíčové, protože jeho snímky byly velmi erotické,“ říká režisérka filmu Curiosa Lou Jeunet.

Curiosa aneb, kdo koho ovládá?!

Za kameru snímku Curiosa se postavil kameraman Simon Roca. Ten vzkřísil vzrušující pastelový svět konce 19. století. „Kameraman Simon Roca natáčel pomocí dvou digitálních kamer s cílem v hercích vyvolat větší spontánnost. Celý film natočil starými objektivy Leica 50mm a 85mm. Používal také starý fotoaparát pro černobílé fotografie z průběhu scén. Měli jsme knihovnu fotografií, kterým jsme chtěli vzdát čest bez časového omezení. Rámečky byly inspirovány francouzským kultem japonismu a francouzskou uměleckou skupinou Nabis,“ doplňuje režisérka Lou Jeunet. Natáčení dramatu Curiosa probíhalo téměř celé v 9. pařížském obvodu a na Avenue Kléber, tedy skoro přesně na místech, kde se původní příběh odehrál.

Erotické historické drama o začátcích erotické fotografie s názvem Curiosa promítá už ve středu 29. 1. od 20:00 Filmové OKO Havlíčkův Brod

 

„Když k tomuto vizuálnímu stylu připojíme i všudypřítomné živůtky, krajky, kostýmy a rekvizity, získáme neopakovatelnou dobovou atmosféru,“ říká dramaturg Filmového OKA Jiří Svoboda. „Neuvěřitelně vzrušující a podmanivá je také hudební stránka filmu. Ta, ačkoliv dobově inspirovaná, je moderní. Stojí za ní Arnaud Rebotini vyznávající tóny Electro house a Electroclash,“ vyzdvihuje Jiří Svoboda.

„Curiosa je upřímné historické a erotické drama, u něhož poznáte, že spoluautorkou scénáře a režisérkou je žena. Působivý, vizuálně podmanivý a hravý snímek vás upoutá a nenudí,“ zve na středeční promítání dramaturg Filmového OKA Jiří Svoboda.

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *