Odložený případ: Hammarskjöld je zbrusu nový dokumentární film, který ve filmové předpremiéře promítáme již ve středu 15. 1. od 20:00 v Klubu Oko Havlíčkův Brod

Odložený případ Hammarskjöld předpremiérově v OKU

Filmové OKO přináší divákům v exklusivní filmové předpremiéře dokumentární film Odložený případ Hammarskjöld. Tragická smrt šéfa OSN Daga Hammarskjölda před téměř šedesáti lety zůstává jednou z největších záhad 20. století. Zdánlivě bezvýsledné pátrání dánského dokumentaristy Madse Brüggera a švédského vyšetřovatele ale odkryje naprosto nečekané a děsivé tajemství. Film na pomezí špionážního thrilleru, propracované detektivky, dokumentu a promyšlené mystifikace startuje už 15. 1. od 20:00 v Klubu Oko Havlíčkův Brod.

Vydali se po stopě jedné z největších záhad 20. století. A našli mnohem víc, než čekali. 18. září 1961 se nedaleko zambijského města Ndola zřítilo letadlo s generálním tajemníkem OSN Dagem Hammarskjöldem na palubě. Nehodu nikdo nepřežil.

„Vtipné, provokativní, mrazivé“ Washington Post

Ale byla to skutečně nehoda? Nejednalo se o atentát? Je Hammarskjöld nejvýznamnější obětí studené války? Nebo byl odstraněn západními tajnými službami kvůli své podpoře svobodných afrických států?

Výprava po stopách nejzáhadnější vraždy na světě

„Budete znechucení a bude vás mrazit až do morku kostí.“ LA Times

Odložený případ: Hammarskjöld je faktografický dokument s prvky špionážního thrilleru a krimi, kterého v předpremiéře promítáme ve Filmovém OKU již ve středu 15. 1. od 20:00 v Klubu Oko Havlíčkův Brod

O více než padesát let později vyráží po vychladlé stopě dánský dokumentarista Mads Brügger a švédský soukromý detektiv Göran Björkdahl. Kdo je vrah a kdo je oběť? Kdo je mystifikátor a kdo mluví pravdu? Brügger stvořil rafinovanou směs detektivky, špionážního thrilleru, dokumentu a promyšlené mystifikace, která vtahuje diváky do hry plné úskoků a lží.

Odložený případ: Hammarskjöld je název filmového dokumentu, který v předpremiéře promítá Filmové OKO Havlíčkův Brod již ve středu 15. 1. od 20:00

Dánský film Odložený případ Hammarskjöld byl představen na loňském festivalu Jeden svět 2019 a odnesl si z něj cenu za nejlepší režii. Filmovou premiéru si odbyl na loňském festivalu Sundance, kde vyhrál v kategorii World Cinema – Documentary Award. Dokument je taktéž nominován na prestižní prestižní LUX Prize neboli filmovou cenu, kterou každoročně uděluje Evropský parlament.

„Jsem strašně rád, že se nám po téměř sedmi měsících podařilo do Filmového OKA dostat další filmovou předpremiéru,“ říká dramaturg Filmového OKA Jiří Svoboda. „Tento typ filmu jsme v Oku ještě neměli. Na jedné straně faktografický, na druhé straně provokativní. Dokumentární thriller s prvky špionážního dramatu i zdařilé mystifikace vás okamžitě vtáhne do děje a do samotného konce nepustí. Budete ovládáni emocemi… budete rozrušeni, znechuceni, budete naštvaní, budete potěšení… Odložený případ Hammarskjöld vás ale rozhodně nenechá chladnými,“ zve ke sledování filmu Jiří Svoboda.

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *