Irsko kanadský film Room, který získal Oscara za vedlejší ženskou roli, míří do Filmového OKA

Room. Silné psychologické drama ve Filmovém OKU

Jaké by to asi bylo, kdybyste vyrůstali ve světě, který má jen dvacet metrů čtverečních? Nevědomost je jediná cesta pro přežití. Co se ale stane, až zjistíte, že za dveřmi je skutečný svět? Filmová adaptace knižního bestselleru Emmy Donoghue Pokoj (Room) od své premiéry v září 2015 sbírá velice pozitivní divácké i kritické ohlasy po celém světě. Od té doby si odnesl hned několik filmových cen a uznání kritiky. Room se divákům představí i ve Filmovém OKU. Začínáme už 6. března od 20:00.

Herecké výkony ústřední dvojice jsou podle zahraničních kritiků natolik výjimečné, že se v souvislosti s nimi hovořilo o potenciálních oscarových nominacích. A tak se i stalo. Že se film ale líbí i běžným divákům, dokazuje fakt, že snímek vyhrál prestižní Cenu diváků na filmovém festivalu v Torontu. Room nakonec získal vítězství na Academy Awards, Golden Globes, BAFTA, Toronto IFF, Florida Film Critics Circle Awards a British Independent Film Awards.

Irsko kanadský film Room, který získal Oscara za vedlejší ženskou roli, míří do Filmového OKA

Room je filmem oslavující život a nezměrnou lásku mezi matkou a dítětem

Pro pětiletého Jacka (Jacob Tremblay) je pokoj celým světem. Je to místo, kde se narodil, vyrůstá a kde žije v bezpečí se svou mámou Joy (Brie Larson). Spolu si čtou, učí se, hrají si. Poznání o světě Jack nabývá prostřednictvím několika dětských knih a dětských animovaných filmů. Vše, co je mimo pokoj, je fiktivní, jen pokoj je skutečný.

V noci ho máma vždy ukládá do bezpečí šatníku, v němž má usnout dříve, než přijde Starý Nick, jejich věznitel. Pokoj je pro Jacka domovem, ale pro jeho mámu vězením, ve kterém je Starý Nick drží již více než sedm let.

Neuvěřitelné herecké výkony, silný psychologický příběh, drama ostré jako břitva. To je film Room, který uvádí Filmové OKO Havlíčkův Brod

Díky odhodlání, vynalézavosti a vroucí mateřské lásce se Joy podařilo vytvořit pro Jacka život, ve kterém si neuvědomuje limity jejich vězení. Joy však ví, že takhle to nemůže být napořád. Vymyslí proto odvážný plán útěku, ve kterém se spoléhá na statečnost svého syna a notnou dávku štěstí.

Jak zvládnout skutečný svět?

Když plán naproti všemu skutečně funguje a oba jsou konečně svobodní, Joy si s hrůzou uvědomí, jak nepřipravená je na to žít mimo čtyři stěny malého pokoje a být svému synovi oporou i ve skutečném světě. Jejich izolovaný svět se najednou rozšíří a jak malý Jack, pro kterého je vše nové a neuvěřitelné, tak i Joy se musejí naučit, jak žít ve skutečném světě…

To, zda se jim to podaří, uvidíte 6. 3. od 20:00 v Klubu Oko Havlíčkův Brod.

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *