32 sos 36 finding the seal coat

Markéta Irglová a irský animovaný film Píseň moře

Po vysoce ceněné animované pohádce Brendan a tajemství Kellsu (Brendan and the Secret of Kells, 2009), nominované na Oscara 2009, přichází irský režisér Tomm Moore s dalším kouzelným příběhem v celovečerním filmu s názvem Píseň moře (Song of the Sea, 2014). Nádherně animovaný svět keltských mýtů a nadějeplné vyprávění o síle rodičovské a sourozenecké lásky vynesly mladému režisérovi nejen srovnání s největšími mistry animovaného filmu. Ale začátkem ledna také už druhou nominaci na Oscara. Do českých kin animovanou pohádku pro malé i velké diváky uvede Aerofilms 19. března 2015 ve verzi s českým dabingem i v původním znění s českými titulky. Dabovanou verzi filmu navíc ozdobí titulní píseň v češtině v podání oscarové zpěvačky a skladatelky Markéty Irglové.

Irglová zastoupí éterickou irskou písničkářku Lisu Hannigan

 „Skladba z filmu Píseň moře se mi stejně jako film celý moc líbí. Je v ní poezie a příroda a láska a moře a mýty, vše, co mám sama ráda. A Irsko, samozřejmě. Taky se znám dobře s Lisou Hannigan, která píseň nazpívala v originále Takže to tak nějak všechno funguje pro mě dohromady. Filmová hudba, nejen písničky, ale i scénická, je navíc oblast. Ta mě profesně láká asi nejvíce – to propojení hudby s obrazem. Ostatně, díky filmu si lidé mojí a Glenovy hudby (pozn.: Glena Hansarda) všimli v takovém měřítku,“ vysvětluje Markéta Irglová, proč na nabídku spolupráce na české zvukové verzi filmu kývla.

Zatímco v původní irské verzi Lisa Hannigan, dlouholetá spoluhráčka a partnerka Damiena Rice, propůjčila svůj hlas celé postavě maminky, a to nejen ve zpívaných partech, v češtině v mluvených pasážích uslyšíme Markétinu mladší sestru Zuzanu Irglovou. K uším českých fanoušků česká verze keltské písně moře doputuje z islandského studia Markéty Irglové koncem února 2015. V dabovaném traileru k filmu zatím zní původní irská verze: http://youtu.be/Jc6uqpfyV6Y

Nádherně animovaný svět keltských mýtů v pohádce pro děti i dospělé

Přestože se děj filmu Píseň moře odehrává v nedávné minulosti a můžeme v něm vidět například i moderní Dublin, film před námi otevírá především kouzelný svět původní keltské mytologie. V této bájemi opředené krajině žije na osamělém majáku otec s dcerou a synem. Život celé rodiny se obrátí vzhůru nohama ve chvíli, kdy se ukáže, že malá dcerka je poslední z tuleních víl (selkie). Jedině ona totiž může písní moře zachránit sebe i všechny pohádkové bytosti, které proměnila v kámen čarodějnice Macha.

01 SOS 1 birthday party

Film byl ve světové premiéře představen na filmovém festivalu v Torontu a již od svého prvního uvedení je oceňován nejen pro své technické kvality (film byl vytvořen klasickou animací), ale zejména pro hloubku příběhu a celkové poselství. Tyto superlativy byly prozatím završeny nominací na Oscara v kategorii animovaných filmů.

„Má na svém kontě jen dva filmy, přesto je už teď jasné, že dříve či později budeme o Tommu Mooreovi mluvit se stejnou úctou a obdivem, s jakou nyní pohlížíme na Miyazakiho. … Tohle je jeden z nejkrásnějších animovaných filmů, jaké kdy vznikly,“ napsal například Carlos Aguilar na blogu IndieWIRE. Kenneth Turan z Los Angeles Times dodává: „To sdělení je nádherné, navíc podané od srdce a s úžasnou vizuální vznešeností. Na den, kdy se rozhodnete podívat na tento film, nezapomenete.“

„Když jsme film viděli poprvé v Torontu, zaujal nás nejen krásný příběh, ale také nádherně klasické a poctivě řemeslné zpracování, které se dnes vidí už jen málokdy. Tenhle protipól průmyslově chrlených hollywoodských animáčů chceme nyní zprostředkovat českým divákům,“ vysvětluje šéf Aerofilms Ivo Andrle.

Pohádku Píseň moře uvidí i diváci v Havlíčkově Brodě. Filmové OKO přináší tento film už 19. ledna

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *