01 Foto Prvni zradce scaled

Mafiánský thriller První zrádce míří do Filmového OKA

Film legendárního italského režiséra Marca Bellocchia První zrádce vstoupí ve středu 8. ledna od 20:00 do Klubu Oko Havlíčkův Brod. První zrádce vypráví skutečný příběh Tommasa Buscetty. Prvního člověka, který zradil organizaci Cosa Nostra a podal soudci Falconemu svědectví. To vedlo k největšímu soudnímu procesu proti mafii v historii. Napínavý životopisný thriller o zradě a pomstě měl světovou premiéru na MFF v Cannes. Stal se italským kandidátem na Oscara a získal 4 nominace na ceny Evropské filmové akademie – v kategoriích nejlepší film, nejlepší režie, nejlepší scénář a nejlepší mužský herecký výkon.

V 80. letech to v sicilské mafii vřelo. V předchozí dekádě došlo k rozvoji obchodu s drogami. Z něho organizaci plynuly obrovské zisky. Když ztroskotal pokus rozdělit je domluvou, vypukla válka, při které umíraly celé rodiny. Vzhledem ke zkorumpovaným politikům a policistům a nepřehlednosti celé situace byly autority bezmocné – vše změnil až Tommaso Buscetta. Mafián, který se války klanů účastnit nechtěl, a proto uprchl do Brazílie.

Z mafie ale vystoupit nelze!

A zatímco byl Buscetta pryč, nechal rivalský klan corleonesi zavraždit mnoho členů jeho rodiny, včetně jeho dvou synů. Buscetta tak ztratil veškeré iluze o Cosa Nostře a dospěl k rozhodnutí, které mělo svět mafie změnit navždy – porušit slib mlčenlivosti omertá a vypovídat.

Věrně zachycený maxiproces s mafií 

Buscetta se nechal zatknout a při setkáních s charismatickým soudcem Giovannim Falconem detailně popsal fungování celé organizace Cosa Nostra. Jeho svědectví se stala stěžejními pro tzv. maxiproces. Ten se uskutečnil v Palermu v letech 1986 a 1987. Pro jeho účely byl přímo ve věznici vybudován speciální bunkr, kde za extrémních bezpečnostních opatření bylo souzeno 475 příslušníků mafie. 338 jich bylo odsouzeno k celkem 2665 letům ve vězenítoto číslo nezahrnuje 19 doživotních trestů.

Životopisné kriminální drama První zrádce promítá Filmové OKO Havlíčkův Brod již 8. ledna od 20:00

Snímek První zrádce zachycuje okolnosti maxiprocesu nebývale věrně. Vzhledem k obrovské mediální pozornosti, která byla soudnímu dění v 80. letech věnována, existovaly stovky hodiny nahrávek. Naživu jsou i někteří pamětníci.

Favino v roli osobnosti, která změnila italské dějiny

Tommasa Buscettu ztvárnil padesátiletý Pierfrancesco Favino. Ten je známým hereckým jménem nejen ve své rodné zemi (snímky Suburra či Román o jednom masakru), ale i v zahraničí – zahrál si například v populárních Rivalech nebo ve filmu Andělé a démoni.

„Cosa Nostra je v tomto filmu odhalena na dřeň,“ The Hollywood Reporter

Před natáčením filmu První zrádce podstoupil Favino několikaměsíční přípravu, kromě dobových nahrávek a fotografií zkoumal i soudní spisy a hovořil s pamětníky. „Buscetta je ikonou – a před natáčení jsem o něm měl jen povrchní znalosti. Byl jsem fascinován, kolik stránek měla jeho osobnost. Byl to gangster, ale i požitkář a milovník žen, také hluboce miloval svoji rodinu. Pracoval pro mafii, ale měl osobní zásady, ze kterých nebyl ochotný slevit. V něčem mi připomíná třeba Maradonu – minimálně pro Italy je symbolem určité éry,“ prohlásil Favino na tiskové konferenci na festivalu v Cannes, kde měl film světovou premiéru.

Fotografie z natáčení akčního thrilleru a životopisného dramatu První zrádce, který uvidí diváci Filmového OKA již ve středu 8. 1. od 20:00 v Klubu Oko Havlíčkův Brod

„Chladnokrevné, strhující, šokující, ale i výpravné, okouzlující, emotivní. Takové je životopisné drama a kriminální thriller První zrádce,“ říká dramaturg Filmového OKA Jiří Svoboda. „Výše zmíněná podobnost s fotbalistou Diegem Maradonou není podle mého názoru daleko od skutečnosti. I Tommaso Buscetta se stal pro jedny hrdinou a pro druhé ďáblem. Trochu na škodu je naopak srovnání s Irčanem neboli aktuálním mafiánským hitem od Netflixu. Přeci jenom Scorsese a Bellocchio se nadají moc srovnávat. Pokud však prahnete po pořádné mafiánské gangsterce protknuté dávkou emocí, rozhodně nebudete z Prvního zrádce zklamání,“ zve na promítání Jiří Svoboda.

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *