Psí historie je název animovaného filmu Břetislava Pojara z cyklu animovaných pohádek Pojar dětem. Na obrázku se malých chlapec seznamuje s dalšími kamarády i s roztomilým psem

Pojar dětem přináší úchvatné animované pohádky

Vzpomínáte si na animované večerníčky Jája a Pája, Dášenka, Pojďte, pane, budeme si hrát, Potkali se u Kolína? Se všemi těmito nezapomenutelnými pohádkami je spjato jméno Břetislava Pojara, jednoho z nejznámějších českých a československých animátorů. Nyní máte v Pohádkovém OKU možnost, seznámit se s cyklem nejnovějších animovaných příběhů pro děti. Animované pohádky s názvem Pojar dětem začínají v sobotu 11. května od 15:00 v Klubu Oko Havlíčkův Brod.

Pásmo je složeno z animovaných filmů Břetislava Pojara, který je znám především jako tvůrce populárních seriálů Pojďte, pane, budeme si hrát, Zahrada a Dášeňka. Nyní představujeme pět filmů, na nichž se podílel v posledních letech svého života.

Pojar dětem nabízí animované filmy a pohádky tak, jak je neznáte

Psí historie je příběhem o malém klukovi, který díky opuštěnému pejskovi našel nejenom kamaráda ze zvířecí říše, ale i přátelé – své vrstevníky. Příběh ukazuje, jak může i v době elektronických hraček vzniknout pouto mezi člověkem a přírodou.

Hiroshi je malým městským chlapcem, který se dostane do hlubokých hor, kde se svým strýcem stráví zimu. Zážitky v drsné přírodě změní jeho pohled na svět a odhalí v něm nevšední talent.

Stane se, že princezny si občas něco umanou a za svět se neusmějí. Zejména pokud jim hrozí svatba s nějakým nafoukaným ženichem. Pak musí přijít Honza, nebo Vendelín a nějakým fíglem princeznu rozesmát. Jak asi dopadne pohádka O princezně, která se nesmála?

Psí historie je název animovaného filmu Břetislava Pojara z cyklu animovaných pohádek Pojar dětem. Na obrázku se malých chlapec seznamuje s dalšími kamarády i s roztomilým psem

Chinaski jako součást animované pohádky

Společnost začíná být necitlivá k hrůzám válečného násilí a Vánoce se mění na svátek spotřeby. Vánoční balada vypráví příběh, kde idea Vánoc a dětské fantazie vítězí nad vojenskou mocí. Je to příběh vojáka – stroje, který i v době ryze technologické má lidské srdce. Je to příběh snu a fantazie, která je silnější než pancíř. Je to příběh mocného kouzla dětské hry, která bourá hradby nenávisti a spojuje zdánlivé nepřátele. Hudbu k tomuto animovanému příběhu složil známý skladatel Jan P. Muchow.

Narcoblues neboli animovaný film o opuštěném klukovi ve městě. Jsou prázdniny a jeho kamarádi odjeli. Znenadání mu společnost dělá drogový dealer, který hledá svoje další oběti. Nabídne mu výlet do „ráje“. Mladý kluk je nadšen. Chce více a více. Když vyprázdní svoji pokladničku, začíná krást. Povedený tandem je vyrušen policii – dochází k incidentu, který má naštěstí na kluka blahodárný účinek.

Vánoční balada je další z příběhů Břetislava Pojara. Hudbu složil Jan. P. Muchow. Na obrázku je malých chlapec a letadlo v zimní krajině u vánočního stromku

Série animovaných filmů byla vytvořena mezi lety 1997 – 2015. Kromě samotného Břetislava Pojara se na pohádkách podíleli i další čeští výtvarníci či hudební skladatelé, jmenujme tedy například výtvarníky Pavla Koutského, Jitku Walterovou, Vratislava Hlavatého nebo Václava Pokorného. Za zmínku stojí i hudební zpracování animovaných filmů, na němž se podílela například známá hudební kapela Chinaski nebo hudební skladatelé Jan P. Muchow a Vladimír Merta.

Pásmo pohádek a animovaných filmů startuje v Klubu Oko Havlíčkův Brod v sobotu 11. května od 15:00. Vstupné je 60 Kč.

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *