11365

Pějme píseň dohola ve Filmovém OKU

86 / 100

Téměř na den přesně devětadvacet let od premiéry přivítáme ve Filmovém OKU nespravedlivě opomíjenou komedii Pějme píseň dohola. Filmová premiéra režiséra Ondřeje Trojana a scénáristického dua Hřebejk – Jarchovský je klenotem nastupující polistopadové československé kinematografie. Zaručujeme vám, že pokud jste někdy byli na letním táboře, jistě ve filmu poznáte sami sebe, své vedoucí, uklízečku nebo třeba zdravotnici. Letní tragikomickou oddychovou komedii Pějme píseň dohola promítáme v úterý 7. července od 20:00 v Klubu Oko Havlíčkův Brod.

Marek veze do pionýrského tábora kamaráda Ondru, který nastupuje jako praktikant. Na poradě pozná Ondra vedoucího Bizona, končícího každou debatu slovy: Šmidra Vydra. Správce Čada má dřevěný sklad plný pokladů. V něm si tajně zřídil saunu plešatý Zdeněk. Puberťáky má na starost vedoucí Bob – kulturista mdlého rozumu.

Svérázní jsou i vousatý Bušek a vlasatý Jaroušek. Praktikantem je mimo Ondry i útlý hoch zvaný Saďour (Jiří Strach). Dění v táboře řídí nekompromisní uklízečka Margot. Hvězdou je blonďatá zdravotnice Vendy, Markova dívka. Ten ale odjede hned po jejich první hádce. Okouzlený Ondra se pak Vendy celý pobyt snaží získat. Tohle panoptikum svérázných figurek, které jste na letních táborech také jistě potkali, rozjíždí táborovou hru, na kterou mnozí z nás nezapomenou do konce života.

Trojan, Hřebejk, Geislerová, Strach. Když filmové hvězdy začaly zářit

Nad scénářem hořké tragikomedie z pionýrského tábora se sešli Jan Hřebejk a Petr Jarchovský – dva svébytní autoři, kteří měli později vytvořit jednu z nejstabilnějších režisérsko-scenáristických dvojic v historii českého poválečného filmu.

Snímek Pějme píseň dohola (1990) se stal režijním debutem kmenového člena divadla Sklep, Ondřeje Trojana, s nímž se – především jako s producentem – profesionální osudy Hřebejka a Jarchovského ještě několikrát úspěšně protnuly.

Prázdninové vyprávění, líčící trapnost a bizarnost organizovaného tábornického života, se stalo jedním z filmů, v nichž nastupující tvůrčí generace demonstrovala svůj styl humoru i své tvůrčí postoje. Ve snímku, který má kultovní status, se v rámci zajímavého hereckého obsazení v roli pionýrky Trávy prosazuje příští „hřebejkovská“ hvězda – debutující Anna Geislerová.

Táborového vedoucího Saďoura si ve filmu Pějme píseň dohola zahrál i režisér Jiří Strach

O zajímavosti tématu svědčí také komentáře na Československé filmové databázi:

Ujetá komedie o ujetých lidech s dementním kulturistou a skvělou hudbou … zvláštní spojení, ale funguje skvěle 🙂 TheMaker ****

Naprosto přesně vystižené prostředí letních pionýrských táborů. Bizone – HU! Ivoshek *****

Přísahám na Jimyho Kártra! Kdo nikdy nebyl na podobným „táboře“ plnej pošahanejch vedoucí, ten neuvěří! Axis *****

Lepší čistokrevnou porevoluční komedii jsem asi neviděl. Tvůrcům se tady vyplatilo na 150% obsazení neherců, protože se svými „výkony“ vynáší komediálnost filmu do neskutečných výšin. Hlavně Bob je postava dle mého gusta. Všichni říkají, že si to můžou užít jen ti, co to sami zažili, ale já ročník 91jsem si to užil parádně. (9/10) Reckon *****

„Až přijde mor, budu tu ještě… až přijde chorela, budu tu ještě… až přijdou kobylky, co všechno sežerou, budu tu ještě… jsem totiž dřevěný kašpárek Matěje Kopeckého a všechny vás, milé děti, přežiju CHA CHA CHA CHA CHÁ!“ – naprosto neprávem opomíjený kult naší rané postkomunistické filmové tvorby DJ Obelix *****

Jestli se dá nějaký porevoluční film označit za opravdu kultovní, tak tenhle (už jenom proto, že ho málokdo zná :)) Je to jedna nekončící „hláška“, dospělí i dětští herci (Aňa Geislerová !!!) jsou bezchybní, takže se na něj můžete koukat klidně dvacetkrát a neomrzí vás (ověřeno) DDT *****

„Pějme píseň dohola je podle mého názoru jedním z nejlepších porevolučních československých filmů. Navíc jde o satirickou letní komedii, kterých je u nás jako šafránu,“ říká dramaturg Filmového OKA Jiří Svoboda.

„Výběr této téměř třicetileté tragikomedie byl jasnou volbou. Pějme píseň dohola je příjemným filmovým uvolněním pro letní dny. Uvidíte spoustu slavných herců, kteří v době natáčení filmu ještě netušili, kam je filmová branže zanese. Komické scény. Stereotypy letních táborů. První lásky. Štěstí. Zklamání. Pějme píseň dohola reprezentuje ten typ filmů, které k létu sedí, jak zadek na hrnec. To prostě musíte vidět,“ zve na promítání Jiří Svoboda.

Letní tragikomedie Pějme píseň dohola startuje v Klubu Oko Havlíčkův Brod již v úterý 7. července od 20:00

Geislerová, Trojan, Hřebejk, Strach. To je kombinace, která vás zaručeně pobaví. Komedie Pějme píseň dohola už 7. července od 20:00 v Klubu Oko Havlíčkův Brod

Share Button
86 / 100

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *