Raoul Taburin je nejzručnějším cyklomechanikem v okolí. Má ale jedno velké tajemství. Neumí jezdit na kole. Stejnojmennou francouzskou komedii uvidíte v Klubu Oko Havlíčkův Brod již ve středu 10. 6. 2020 od 20:00

Komedie Raoul Taburin, od tvůrců Amélie z Montmartru, ve Filmovém OKU

Ve středu 10. června od 20:00 si v Klubu Oko Havlíčkův Brod promítneme příjemnou letní komedii Raoul Taburin. Film natočený podle knihy geniálního ilustrátora, humoristy a autora legendárních Mikulášových patálií Jean-Jacquese Sempého je horkou novinkou letošní letní filmové sezóny.

Hlavním hrdinou filmu je Raoul Taburin, nejzručnější cyklomechanik v širokém okolí, který dokonale rozumí duším svých zákazníků i těm na jejich bicyklech. Celý život ho ale trápí překvapivé tajemství – nikdy se nenaučil jezdit na kole.

Milý a humorný snímek od scenáristy Amélie z Montmartru se odehrává v malebném městečku na jihu Francie a vypráví půvabný příběh o přátelství, lásce, důvěře i strachu z vlastní slabosti. V hlavní roli se představí Benoît Poelvoorde, kterého si čeští diváci mohou pamatovat například z komedie Zbrusu Nový zákon.

Překvapivé tajemství naruší řád poklidného francouzského městečka

Režie filmu Raoul Taburin se zhostil mladý francouzský režisér Pierre Godeau. Autorem scénáře je jeden z nejvýraznějších evropských scenáristů Guillaume Laurant, který stojí například za filmy Amélie z Montmartru nebo Kde je moje tělo?. Pro oba z nich je Sempého dílo srdcovou záležitostí. „Něžnost, laskavost a humor Sempého děl se mě neskutečně dotýkají,“ nechal se slyšet Godeau.

„Sempé je pro mě jedním z největších francouzských géniů. Dovede pojmenovat lidské chyby s nesmírnou přesností a zároveň velkým pochopením. Není v něm žádný cynismus,“ dodává Laurant. Jako největší výzvu tvůrci zmiňují přenesení autorovy specifické poetiky na filmové plátno.

Benoît Poelvoorde v hlavní roli filmu Raoul Taburin

Hlavní roli ve filmu ztvárnil Benoît Poelvoorde. Pětapadesátiletý herec a komik se za svou kariéru objevil ve více než čtyřiceti filmech, mezi ty nejznámější patří snímky Coco Chanel, Zbrusu Nový zákon či Utop se, nebo plav. Podle režiséra bylo obsazení role Raoula Taburina trefou do černého nejen díky Poelvoordeově podobě se Sempého ilustracemi. „Ve filmu je spousta scén, kde Raoul Taburin nemluví, potřeboval jsem tedy někoho hodně expresivního. Benoît se ukázal jako skvělá volba,“ říká Godeau.

Raul Taburin na svém kole s prosluněné Provance ve Francii

Důležitou roli má ve filmu i vesnička, ve které se příběh odehrává. Najít vhodné místo byl náročný úkol a tvůrci zvažovali i natáčení v ateliéru. Nakonec ale objevili vesnici Venterol, která se nachází na jihu Francie v Provence. Řadu menších rolí ve filmu dokonce obsadili místní obyvatelé. V jedné ze scén se pak mihne i sám autor předlohy, sedmaosmdesátiletý Jean-Jacques Sempé.

„Příjemná a milá letní komedie je rozptýlením pro tyto dny a týdny. Jsem rád, že francouzská kinematografie přispěchala s dávkou nevtíravého humoru a s noblesou sobě vlastní nám servíruje lehce fantaskní a naivní filmovou záležitost s názvem Raoul Taburin,“ říká dramaturg Filmového OKA Jiří Svoboda.

„Jedinou drobou kaňku vidím v traileru, který nám v podstatě prozradil ono velké tajemství, s nímž se hlavní hrdina potýká již od dětství. Každopádně vás všechny zvu na tuto pohodovou a oddychovou filmovou záležitost,“ dokončuje Jiří Svoboda.

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *