Ostrým nožom I

Ostrým nožom. Vítěz letošního Febiofestu míří do OKA

Filmové OKO přivítá vítěze letošního filmového festivalu Febiofest, slovenský thriller Ostrým nožom, v hlavních rolích s Romanem Luknárem, Elou Lehotskou, Davidem Hartlem a Miroslavem Krobotem. Silný příběh otce, kterému zavraždili syna, a který si pro spravedlnost musí dojít sám, začíná 29. května od 20:00 v Klubu Oko Havlíčkův Brod.

Ostrým nožom je příběhem otce, který musí pohřbít vlastní dítě. Kromě tragické události vraždy svého syna čelí očerňování ze strany médií, nečinnosti policie, ale i vlastnímu pocitu viny. Postupně se dozvídá stále víc o pozadí útoku a snaží se na vlastní pěst dopátrat pravdy. Od začátku se však zdá, že smrt jeho syna nebude nikdy potrestaná. Dokáže odpustit alespoň sám sobě?

Ve filmu Ostrým nožom si jednu z hlavních rolí zahrál i český herec a režisér Miroslav Krobot. Slovenský thriller Ostrým nožom začíná v Klubu Oko Havlíčkův Brod ve středu 29. května od 20:00

Ostrým nožom. Mrazivý thriller, který se mohl stát i vám

Inspirací pro film Ostrým nožom byl případ z roku 2005, kdy na dunajském nábřeží v Bratislavě zavraždila skupina neonacistů vysokoškolského studenta. Policie začala hon na pachatele a občané se prostřednictvím protestů vyhranili vůči extremismu. Brzy ale zájem o případ vyhasnul, informací ubývalo a obžalovaní byli osvobozeni. Zůstala jen rodina s mrtvým synem dožadující se spravedlnosti. Viníci nejsou dodnes potrestaní.

„Když zavraždili Daniela Tupého, byl jsem jenom o pár let mladší než on. Každý den jsme jezdili s kamarády na skejtech jenom pár desítek metrů od místa, kde Daniel zemřel. Častokrát jsme utíkali před „holými hlavami“, pro které jsme byli narkomani a anarchisti, i když jsme sami pořádně nevěděli, co ta slova znamenají. Daniel Tupý mohl klidně být jeden z mých kamarádů. A mohl jsem to být i já,“ hovoří o inspiraci k natočení filmu režisér Teodor Kuhn.

Bezmocnost obyčejného člověka

Celovečerní hraný film Ostrým nožom má ambici otevřít tuto bolavou ránu – jednu z nejpalčivějších v dějinách moderního Slovenska. Případ neobjasněné smrti nevinného chlapce je totiž symptomatický pro problémy celé společnosti. Na pozadí emotivně silného příběhu otevírá film společenskou diskusi na téma spravedlnosti a její dostupnosti pro běžného neprivilegovaného občana.

Vítěz letošního Febiofestu míří také do Filmového OKA Havlíčkův Brod, Na fotografii vidíme skupinu neonacistů před soudní síní

Náhodné tragické útoky se totiž budou vyskytovat vždy. Ale nefunkční systém, který zabraňuje jejich potrestání, je mnohem komplikovanějším problémem. Smrt Daniela Tupého se podle režiséra dotkla „celé naší generace“. Něco takového se už nesmí opakovat. Film Ostrým nožom čerpá z této události a zaslouží si svůj vlastní příběh.

„Film, ve kterém stříkají emoce proudem. I tak by se dal popsat dramatický thriller Ostrým nožom. Kromě toho se diváci mohou těšit na vynikající herecké výkony, nenapodobitelný scénář a skvělou kameru. Tísnivá atmosféra naprosté bezmocnosti vás připoutá k sedačkám a celý film vás nepustí,“ hodnotí slovenský thriller dramaturg Filmového OKA Jiří Svoboda.

Film Ostrým nožom startuje ve středu 29. května od 20:00 v Klubu Oko Havlíčkův Brod. Vstupné je 100 Kč.

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *