Milost I

Milost si získává srdce diváků

Divácky nejoblíbenějším filmem letošního Mezinárodního filmového festivalu Praha – FEBIOFEST se stalo koprodukční drama Milost (Ułaskawienie), které si získalo srdce většiny diváků. Ve středu jej mohou vidět i diváci Filmového OKA. Polsko-česko-slovenský snímek režiséra Jana Jakuba Kolskiho začíná od 20:00 v Klubu Oko Havlíčkův Brod.

Umělecky výjimečný film Milost polského režiséra Jana Jakuba Kolského, který sáhl při výběru látky do vlastní rodinné historie, zachycuje dramatické období polských dějin. Vypráví příběh rodičů snažících se vyrovnat se ztrátou syna v nově nastoleném poválečném režimu, nepřijít o poslední zbytky důstojnosti a nechat svoje dítě alespoň náležitě pohřbít. Na tíživou minulost je nahlíženo pohledem jejich sedmnáctiletého vnuka.

Milost je neuvěřitlně silné polsko-česko-slovenské drama, které ve středu 22. května uvede Filmové OKO Havlíčkův Brod. Na fotografii je matka, táhnoucí rakev svého mrtvého syna

Milost zaujme i česko-polskou podmanivou přírodou

Ve filmu nalezneme i nejednu českou stopu. Natáčelo se totiž na území Jesenicka, Rychlebských hor a Javorníku, tedy v překrásném horském a podhorském prostředí. Polsko-česko-slovenský koprodukční film Milost (Ułaskawienie) slavil světovou premiéru na MFF v Montrealu v rámci hlavní soutěže.

Dále získal tři ceny na Gdyňském festivalu a nominaci na prestižního benátského Zlatého lva. V České republice byl představen na pražském Febiofestu a okamžitě si získal srdce diváků. S hodnocením téměř 80% na ČSFD hrdě vstoupil minulý týden (16. května 2019) do českých kin.

Dějiny, o kterých jsme se ve škole neučili

Režisér a scénárista Jan Jakub Kolski patří ke špičce polské kinematografie. Jeho filmy byly uvedeny na festivalech v Montrealu, Cannes, Benátkách či Karlových Varech. Kolski se často inspiruje v krajině svého dětství, kterou využívá jako základ pro tajemné prostředí, do něhož zasazuje své hrdiny. Třiašedesátiletý Kolski je režisérem oceňovaných filmů Benátky, Solidarita, solidarita, Pornografie, Daleko od okna, Ten, co hraje z talíře či Janek Vodnář.

Matka střílí na kříž s Ježíšem Kristem v polsko-česko-slovenském filmovém dramatu Milost, které uvede Filmové OKO Havlíčkův Brod

„Nezvykle přirozená kamera, podmanivá hudba, originální prvek hraného dokumentu, brutalita nebo emoce beze slov. Z výjimečně silného dramatu Milost nás nejednou zamrazí v zádech,“ popisuje dramaturg Filmového OKA Jiří Svoboda. „Málomluvný, avšak citově velice náročný film pro mě znamenal pohled do dějin sousedního národa, o nichž jsme se ve škole neučili. Jen víc takových podobných filmů,“ dodává Svoboda.

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *