Pětice odvážných cestovatelů jede po silnici na svých motocyklech značky Jawa pionýr. Dokument Afrikou na pionýru promítáme v Klubu Oko Havlíčkův Brod ve středu 20. května od 20:00

Nasedněte na fichtl a svezte se Afrikou na pionýru

Pařez, fichtl, pincek. To jsou lidová označení legendárního motocyklu Jawa Pionýr, který svezl generace motocyklistů z celého světa. Nyní, po pětašedesáti letech od té doby co první pařez spatřil světlo světa, podnikly staré motorky Jawa Pionýr cestu napříč africkým kontinentem. Celovečerní dokument Afrikou na pionýru Marka Slobodníka, kterého znáte ze žluté trabantí cesty kolem světa Dana Přibáně, startuje ve středu 20. května od 20:00 v Klubu Oko Havlíčkův Brod.

Celovečerní road movie Afrikou na Pionýru přináší ještě bláznivější a odvážnější výpravu, než jaké známe díky žlutým trabantům Dana Přibáně. Právě jedné z kultovních expedic žlutých trabantů se vedoucí výpravy motorek do Afriky, dobrodruh a režisér Marek Slobodník sám na své Jawě 250 účastnil.

Afrikou na pionýru. Bezstarostná jízda plná svobody a nádherných záběrů

Cestovatelský dokument Afrikou na Pionýru ukáže dobrodružství, které nezná hranice a které žene možnosti vlastního těla i svobodu ducha až do nejvyšších otáček. A zároveň přinese úchvatné záběry a pohled na přírodu a život Afriky, jaký nemá obdoby.

Pět jezdců strávilo v sedle Jawy Pionýr pět měsíců, ze střední Evropy ke Kapskému městu ujelo přes 15 000 kilometrů. Na tom nejméně pohodlném dopravním prostředku projeli pouští, pralesem i savanou, protnuli rovník a profrčeli kolem Kilimandžára a dorazili až na nejjižnější místo afrického kontinentu, na Střelkový mys, kde se setkává Indický oceán s Atlantickým.

2500 litrů benzínu, 360 hodin záběrů, milion drobných oprav a dvě malárie

 „Afrika nám dala úplně jiný pohled na život. Zažili jsme na cestě takovou volnost, jakou si v dnešním uspěchaném světě dokáže představit jen málokdo. Uvědomili jsme si, že právě svoboda je to největší bohatství, které máme,“ říká cestovatel a dobrodruh Marek Slobodník.

Režisér a hlavní organizátor cesty do Afriky Marek Slobodník sedí na pionýru Jawa pro cestě do Afriky. Dokumentární road movie Afrikou na pionýru si nenechte ujít ve Filmovém OKU Havlíčkův Brod

Z mnoha hodin natočeného materiálu sestavil tým dobrodruhů průřez toho nejzajímavějšího. Vedle opojného pocitu svobody zažili jezdci i řadu dramatických a nebezpečných situací. Kromě nádherných panenských pláží Mozambiku se museli vyrovnat s nekonečnou pouští Súdánu, v etiopském vězení se potkali s utečenci mířícími do Evropy, odvážili se do největšího městského slumu Kibera v Keni a dva z nich pak podstoupili vlastní boj s nebezpečnou a mnohdy smrtící malárií.

„S dokumentem Afrikou na pionýru jsem počítal již v dubnu. Bohužel to kvůli koronavirové krizi nedopadlo. Tak snad si spravíme chuť nyní,“ říká dramaturg Filmového OKA Jiří Svoboda.

Pětice odvážných cestovatelů jede po silnici na svých motocyklech značky Jawa pionýr. Dokument Afrikou na pionýru promítáme v Klubu Oko Havlíčkův Brod ve středu 20. května od 20:00

„Road movie je na svou poměrně dlouhou stopáž dost svižná. Cestovatelé si očividně chtějí užít pocit Bezstarostné jízdy, ale ne vždy se jim to daří. Do sytosti si užijete pocitu punku, svobody a improvizace, která třeba posledním žlutým trabantům chybí. Vypadá to jako pohoda jazz, vyrazit do Afriky na fichtlech. Ale sami se přesvědčíte, že žádný medík to nebyl. Afrikou na pionýru je dokumentární road movie s koulema. Přijďte se přesvědčit na vlastní oči,“ zve na promítání Svoboda.

Kvůli zpřísněným hygienickým podmínkám nařízených Vládou ČR, v podobě odstupů sedaček, jsme nuceni upravit kapacitu sálu na 50 míst.

Rezervujte si proto svá místa včas. Nejlépe na telefonu 724 235 840 nebo na našem Facebooku.

Hygienická pravidla podle koronavirového nařízení Vlády ČR k 11. květnu 2020

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *