Fascinující a obrazově provokativní dokument Antropocén: Epocha člověka začíná v Klubu Oko Havlíčkův Brod již ve čtvrtek 21. 11. od 20:00

Antropocén. Strhující dokument o vztahu člověka a Země

Mimořádně ve čtvrtek si pro vás Filmové OKO připravilo vzrušující a strhující dokument pro celou rodinu Antropocén: Epocha člověka. Lidé v současné době ovlivňují Zemi a geologické procesy více, než všechny přírodní síly dohromady. Ohromující, provokativní, edukativní a audiovizuálně fascinující film začíná 21. listopadu od 20:00 v Klubu Oko Havlíčkův Brod.

Film Antropocén: Epocha člověka jde ve stopách výzkumu vědců sdružených ve skupině Anthropocene Working Group, která už deset let přináší na základě rozsáhlého vlivu lidské činnosti na planetu Zemi důkazy o konci holocénu a nástupu antropocénu.

„Přesvědčivý a v mnoha záběrech děsivý film.“ (New York Times)

Projekt Antropocén: Epocha člověka odstartoval v roce 2015. Štáb filmu v čele s Jennifer Baichwal, Nicholasem de Pencierem a Edwardem Burtynským natočil za více než tři roky na 43 lokacích ve 20 zemích a 6 kontinentech 202 hodiny a 57 minut hrubého materiálu. Filmový štáb se dostal do naprosto fascinujících míst a lokalit Austrálie, Kanady, Chile, Číny, Francie, Německa, Ghany, Indie, Indonésie, Itálie, Keni, Malajsie, Nigérie, Norska, Ruska, Jižní Afriky, Španělska, Švýcarska, Velké Británie a Spojených států amerických.

Štáb natočil 202 hodiny a 57 minut, což představuje 50.77 terabytů hrubého materiálu. Během natáčení bylo použito 29 různých kamer, některé točily z helikoptéry či z dronu, jiné v oceánu či z čela vlaku. Tvůrci přitom neměli k dispozici tradiční scénář a výsledná podoba filmu se rodila ve střižně během desetiměsíční práce. Komentář namluvila držitelka Oscara Alicia Vikander.

Antropocén: Epocha člověka je fascinující dokumentární film pro celou rodinu, který promítá Klub Oko Havlíčkův Brod ve čtvrtek 21. listopadu od 20:00

Co je antropocén?

V oficiální geologické terminologii bychom ho ještě nenašli, ovšem neformálně jde o název, s nímž v roce 2000 přišli Paul J. Crutzen a Eugene Stoermer jako s možným pojmenováním současné geologické epochy, v níž jsou hlavní příčinou trvalých globálních změn lidé.

„Je zřejmé, že s naší planetou se něco děje. Každý člověk ovlivňuje prostředí kolem sebe – od výbuchu v Černobylu, kácení deštných pralesů, likvidování orangutanů na Borneu, korporátů a energetických fúzí ke každodennímu zacházení s plasty a plýtvání. Každý z nás by měl dělat to, na co právě stačí. My jsme filmový distributor, a proto chceme v českých kinech v rámci klubových a školních projekcí ukázat magické obrazy jednoho uhrančivého dokumentu,“ řekl koordinátor distribuce AČFK Jan Jílek.

Audiovizuálně podmanivý dokumentární film Antropocén: Epocha člověka začíná ve Filmovém OKU již ve čtvrtek 21. listopadu od 20:00

Nový projekt Asociace českých filmových klubů s názvem Do kina! má za cíl pravidelně uvádět do distribuce umělecky hodnotné a zároveň edukativní filmy určené dospělým i dětem, studentům a žákům.

„Fascinující, úchvatné, audiovizuálně propracované záběry na straně jedné. Provokativní, hluboké, promyšlené obrazy na straně druhé. To je dokument Antropocén: Epocha člověka. Záleží pouze na vás, co si z dokumentu odnesete. Nicméně předpověď dopadů činnosti člověka na planetu Zemi je až neskutečně aktuální. To vystihují například obrazy možné zkázy v Benátkách. Ve stejných Benátkách, které jsou dnes zcela pod vodou. Tento obrazově mimořádný dokument bude na velkém filmovém plátně silným filmovým zážitkem,“ říká dramaturg Filmového OKA Jiří Svoboda.

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *