Nový slovensko-český film Punk je hned vypráví smutný příběh pankáče Kwička

Punk je hned! Surové punkové drama ve Filmovém OKU

Ve středu 13. 11. od 20:00 nás v Klubu Oko Havlíčkův Brod čeká slovensko-česká premiéra ostrého dramatu Punk je hned!, která zaujala kritiky i diváky. Pojďte se sami přesvědčit o tom, jestli jsou pozitivní ohlasy oprávněné.

Film, inspirovaný detailně odpozorovaným životem pankáčů přebývajících na periférii, vypráví příběh třiatřicetiletého drogově závislého Kwička (Pavol Kovačovský), který žije v rozpadajícím se podnájmu se svojí družkou a dvouletým synem. Jeho idylický svět jednoho dne ostře narazí na hranu všeobecně platných pravidel. Svým impulzivním chováním, které nepočítá s důsledky, svůj život postupně mění na volný pád.

Slovenský Trainspotting zaujal kritiky i diváky

Rozpadající se domov, rezavá auta, katastrofální podmínky pro život, drogy, život na úplném dně společnosti… to je podle režiséra filmu Jura Šlauka otevřenější a čitelnější prostor pro natočení filmu, než „běžný“ způsob života. Od médií dostalo drama Punk je hned! nálepku slovenského Trainspottingu, což je na jedné straně úžasné ocenění, na druhé straně jde o „zaškatulkování“, které není úplně správné.

Pankáč Kwičko připravuje dort pro svou malou dceru ve slovensko-českém filmu Punk je hned!, který uvede Filmové OKO Havlíčkův Brod

„Drogy sú v tomto príbehu len pridruženou komoditou. Bol by som nerád, ak by diváci film vnímali ako protidrogovú agitku. K tým som mal vždy odpor. Ústrednou postavou nášho príbehu je nedospelý tridsiatnik – rebel bez príčiny, ktorý zakvasil niekde vo svojich pubertálnych rokoch a nie je ochotný prijať akúkoľvek zodpovednosť.

Tie drogy si môžete pokojne odmyslieť a nahradiť ich čímkoľvek iným. A potom zistíte, že je to typ, ktorý je aj vám dôverne známy. Je celkom možné, že v každej rodine sa niekto taký nájde. Môže to byť viac či menej okázalé, ale stále ide o ten istý prototyp,“ říká režisér filmu Juro Šlauka.

Šlauka pracuje ve svém filmu převážně s neherci a syrovou, drsnou až mrazivou atmosférou. Neobyčejná podobnost s životem pankáčů na okraji společnosti je mimo jiné dána tím, že režisér strávil více než jeden rok pouze pozorováním chování této komunity. Díky tomu vzniklo mimořádně přesvědčivé a intenzivní drama, které chvílemi připomíná spíše syrový dokument.

Cyklus Citron aneb česko-slovenské filmové naděje v kinech

„Na odporúčanie môjho školiteľa, ktorým bol Marek Leščák, som prvý rok strávil len tým, že som sa s hlavným hrdinom zžíval. Nič som nepísal, nič som netočil. Skrátka som len rok strávil v komunite medzi pankáčmi a pozoroval. Bolo to obrovské privilegium,“ doplňuje Šlauka.

Příprava na další nelegální akci. To je záběr z filmu Punk je hned!, který promítá Klub Oko Havlíčkův Brod

Punk je hned! vznikl ve slovensko-české koprodukci. Filmovou premiéru si odbyl na konci března na filmovém festivalu Febiofest v Praze. Do distribuce vstupuje i díky projektu Cyklus Citron. Ten do našich kin přináší filmové snímky nastupující generace českých a slovenských tvůrců.

„Film Punk je hned! představuje opravdu silný zážitek. Díky kombinaci skvělých hereckých výkonů (ne)herců, tísnivé šedivé atmosféře, pankáčovi odvedle, jehož osud vlastně už odněkud známe a všudypřítomné autenticitě nás film vtáhne okamžitě do děje. To byl ostatně i záměr filmu, který se bezezbytku povedl. Juro Šlauka a jeho Punk je hned! se tak se svou celovečerní prvotinou zařadil po bok slovenských filmů Nech je svetlo Marka Škopa nebo Ostrým nožom Teodora Kuhna a já jsem rád, že jej uvidí i diváci Filmového OKA,“ hodnotí film dramaturg Filmového OKA Jiří Svoboda.

Filmový plakát k syrovému depresivnímu dramatu Punk je hned!, který ve středu 13. 11. od 20:00 uvádí Filmové OKO Havlíčkův Brod

Share Button

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *