Ve středu 27. listopadu budou mít diváci Filmového OKA jedinečnou možnost shlédnout výjimečný psychologický thriller Tiché doteky. s filmem přijede i scénárista Jakub Felcman. Film startuje ve 20:00 v Klubu Oko Havlíčkův Brod.
Tajemně atmosférický thriller Tiché doteky režiséra Michala Hogenauera s Eliškou Křenkovou v její první hlavní filmové roli představuje neobyčejné spojení evropské kinematografie. Natočen byl v angličtině s mezinárodním štábem v Rize a jejím okolí. Ve filmu hrají zahraniční herci včetně desetileté dětské hvězdy Jacoba Jutteho z Holandska.
Snímek s vizuálně vytříbeným stylem pojednává o české dívce Mie. Ta začne pracovat v cizí zemi jako au-pair pro rodinu z vyšší vrstvy, ale postupně se ukazuje, že rodina vyznává řadu striktních a radikálních výchovných pravidel a že je zřejmě součástí jakési fanatické komunity.
Inspirováno skutečností
Režisér Michal Hogenauer se při tvorbě filmu volně inspiroval učením sekty Twelve Tribes (Dvanáct kmenů), která působí mimo jiné i v České republice. „Je plno promyšlených způsobů, kdy vás někdo velice efektivním nenápadným způsobem začne transformovat, aniž byste si toho byli vědomi – například brainwashingem nebo lovebombingem. A samozřejmě od manipulace jsem se dostal k sektám a kultům, které jsou na těchto praktikách v mnoha směrech založeny,“ přibližuje vznik filmu režisér.
Režisér si dal za cíl vytvořit precizní vizuální zpracování filmu s tlumenými barevnými odstíny a strohými, avšak designově dokonalými interiéry a severskou atmosférou. Prestižní americké filmové médium The Hollywood Reporter nenechalo Tiché doteky bez povšimnutí a hororovou atmosféru snímku přirovnalo k seriálu Příběh služebnice nebo Rosemary má děťátko. Film byl označen doslova za „skvěle vystavěný psychologický thriller“.
Nakoukněte pod pokličku evropského filmu
Film Tiché doteky představí a na zvídavé divácké otázky odpoví scénárista a spolutvůrce filmu Jakub Felcman. Jakub Felcman je absolventem Filozofické fakulty UK, scenáristiky a dramaturgie na pražské FAMU. Do roku 2009 vedl program festivalu Fresh Film Fest. V roce 2009 založil MFF Ostrava Kamera Oko. V letech 2013-2015 působil jako vedoucí dramaturg v tvůrčí skupině Čestmíra Kopeckého v České televizi. Je spoluautorem scénáře úspěšného filmu Olma Omerzua Příliš mladá noc a je autorem scénáře k filmu Michala Hogenauera Venku.
„Jsem strašně rád, že ve Filmovém OKU můžeme přivítat nejenom skvělé české filmy, ale i jejich tvůrce. Věřím, že diváci toto neobyčejné spojení tvůrců, filmu a filmového zákulisí ocení a přijdou v hojném počtu,“ zve dramaturg Filmového OKA Jiří Svoboda.
„S filmovými hosty, nebo hosty, kteří mají k tématu, co říci rozhodně nekončíme. Už ve středu 4. prosince od 19:00 promítáme film Ukradený stát. Po jeho skončení bude následovat diskuze s investigativním novinářem Janem Moláčkem,“ doplňuje Svoboda.