Jack Nicolson a Miloš Forman ve filmu Přelet nad kukaččím hnízdem

Svoboda, vtip, vyprávění. Do Filmového OKA míří dokument Forman vs. Forman

ve středu 9. října budou mít diváci havlíčkobrodského Filmového OKA možnost seznámit se s dokumentem o režisérovi Milošovi Formanovi. Výjimečný dokument o výjimečném člověku natočila první dáma českého dokumentu Helena Třeštíková. Dokumentární film Forman vs. Forman startuje od 20:00 v Klubu Oko Havlíčkův Brod. Vstup je zdarma.

Zájem o nový dokumentární film Heleny Třeštíkové a Jakuba Hejny Forman vs. Forman o režiséru Milošovi Formanovi vzrůstá. Snímek, který je koláží často neviděných soukromých i oficiálních archivů i autobiografického vzpomínání, které namluvil režisérův syn Petr Forman, vidělo již zahraniční publikum na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes i návštěvníci 54. ročníku karlovarského festivalu.

Jack Nicolson a Miloš Forman ve filmu Přelet nad kukaččím hnízdem

Dokument Forman vs. Forman v běžných kinech neuvidíte

Diváci dokument Forman vs. Forman vzhledem k autorským právům v klasické kinodistribuci již neuvidí. Jedinou možností jsou alternativní prostory, třeba jako naše Filmové OKO. „Díky spolupráci s alternativní distribuční sítí KineDok jsme mohli tento jedinečný dokument přivést také k nám do Havlíčkova Brodu. Dost možná to bude jediná podobná projekce široko daleko,“ vysvětluje zájem o promítání filmu dramaturg Filmového OKA Jiří Svoboda.

„Miloš Forman je klíčovou postavou mého života. Odmalička jsem milovala filmy, žili jsme v centru Prahy a v okolí jsme měli okolo deseti kinosálů. Chodila jsem na všechny ty pohádky a socialistické filmy pro děti a mládež. Když mi bylo třináct, stal se zázrak. Viděla jsem Konkurs. Změnilo mi to svět. Najednou ten život na plátně byl stejný, jako život, jak jsem ho znala. Zmizel ten pocit, že filmy vyprávějí o nějakém jiném, lepším světě,“ říká scénáristka a režisérka filmu Forman vs. Forman Helena Třeštíková.

Došlo mi najednou, že film nemusí vytvářet iluzi, ale může vyjádřit pravdu o životě! To bylo pro mě klíčové poznání. Zamilovala jsem se do filmů české nové vlny a tajně snila, že jednou budu taky natáčet. Tyhle filmy pro mě znamenaly dotek svobody a staly se součástí mých pocitů a emocí, které mě později formovaly, pomohly mi najít vlastní tvář, identitu. Nebýt Miloše Formana, nikdy bych se nestala režisérkou,“ doplňuje Třeštíková.

Sledujte filmové plátno i před projekcí a získejte dokumenty zdarma

Dokument je mimořádný především množstvím archivních záběrů, které častokrát ještě nespatřily světlo světa. Diváci uvidí nepoužitý materiál z filmového festivalu v Cannes v roce 1968, rozhovor s Milošem Formanem ve francouzštině nebo unikátní záběry z natáčení filmu Hoří, má panenko!

Danny DeVito, Jack Nicholson a Miloš Forman

„Dokument Forman vs. Forman je příjemným překvapením na poli filmových dokumentů. Díky vyprávění, osobitému humoru, nadhledu, všudypřítomnému hledání svobody má dokument spád a zvláštní magickou moc vtáhnout nás do děje. Možná vás nemile překvapí, že dokument prakticky končí po filmu Lid vs. Larry Flint. Ale i to byl záměr tvůrců. Spoluautor filmu Jakub Hejna nechtěl natočit Formanovu biografii. Chtěl ukázat svobodu jako nosné téma dokumentu. A to se mu povedlo. V této době totiž i sám Miloš Forman našel vlastní svobodu v sobě samém,“ doplňuje Svoboda.

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *