Budiž světlo je slovenské drama ostré jako břitva, které je nominované za Slovensko na Oscara

Ostré drama a audiovizuální podívaná. Do Filmového OKA míří Budiž světlo a Prado – sbírka plná divů

Mrazivě ostré drama i audiovizuální klenot. To jsou lákadla, na které vás zve Filmové OKO. Již ve středu 16. října od 20:00 startuje v Klubu Oko Havlíčkův Brod silné slovenské drama Budiž světlo, které si vysloužilo nominaci na letošní Oscary. Následně ve čtvrtek 17. října od 19:00 je pro diváky připraven podmanivý audiovizuální dokument Prado – sbírka plná divů.

Budiž světlo je filmem, který s nebývalou hloubkou a ostrostí zpracovává palčivá témata, s nimiž se aktuálně vypořádává slovenská společnost. Hlavní hrdina Milan má tři děti a jezdí pracovat do Německa, aby rodinu uživil.

Když se na Vánoce vrátí domů, zjistí, že jeho nejstarší syn Adam je členem polovojenské mládežnické skupiny a navíc je zapletený do šikanování a smrti spolužáka. Otec se rozhoduje, jak by se měl zachovat. Společně s manželkou Zuzkou při tom zjišťují skutečnou pravdu o synovi, o své rodině, o sobě samých, a také o společnosti, ve které žijí…

„Takto mrazivě silné drama je ve středoevropském prostoru něco zcela unikátního. Úžasný scénář, skvělé herecké výkony, silné téma, hluboké vnitřní sdělení, jako břitva ostrá kritika současného Slovenska. Není divu, že film získal ocenění na karlovarském filmovém festivalu a na filmových festivalech v Almatě a Batumi,“ připomíná dramaturg Filmového OKA Jiří Svoboda.

 Milan Ondrík, za roli otce ve filmu Budiž světlo, si z Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech odnesl vítězství v kategorii Nejlepší mužský herecký výkon

Prado – sbírka plná divů. Výjimečný audiovizuální zážitek přímo ve Filmovém OKU

Kdyby tak muzea mohla vyprávět! Výjimečný dokument Prado – sbírka plná divů, který nás provede slavným španělským Museo del Prado má přesně tento cíl. Do Klubu Oko vstupuje první filmová cesta prostory a příběhy jednoho z nejnavštěvovanějších muzeí na světě.

Museo Nacional del Prado otevírá návštěvníkům své brány již od roku 1819. Tři miliony lidí ročně je doslova fascinováno uměleckými díly Velázqueze, Goyi, El Greca, Murilla, Ribery, ale také Bosche, Tiziana nebo Rubense. Krásným a vizuálně podmanivým dokumentem nás provede britský herec a držitel Oscara Jeremy Irons.

„Prado – sbírka plná divů je prvním dokumentem, který uvádíme v rámci filmů ze světa výtvarného umění. Podle zájmu diváků uvidíme, zda má tento formát šanci na úspěch. Na tento film mě upozornila studentka univerzity volného času, kterou pořádá Krajská knihovna Vysočiny. Tento dokument však není určen pouze milovníkům umění a studentům. Jde o mimořádnou audiovizuální podívanou, kterou jen tak někde neuvidíte,“ zve na film Prado – sbírka plná divů Jiří Svoboda.

Tak probíhalo natáčení audiovizuálně výjimečného dokumentu z madridského muzea Museo del Prado. Filmem Prado - sbírka plná divů vás provede britský oscarový herec Jeremy Irons

Share Button

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *