Rozpolcený je název filmu v němž James McAvoy hraje 32 osobností. Na obrázku hraje malého chlapce Hedwiga

Rozpolcený. Hororová zápletka funguje i po sto letech

Scénárista, režisér a producent M. NIGHT SHYAMALAN, tvůrce působivých filmů jako je Šestý smysl, Vyvolený a Znamení přichází s novinkou Rozpolcený. S příběhem, který se noří do tajemných hlubin roztříštěné a podivně obdařené mysli jednoho muže.

Ačkoliv Kevin (JAMES MCAVOY) v sobě skrývá 23 různých osobností, a každá z nich má své jedinečné fyzické rysy, jeho psychiatr, doktorka Fletcherová (BETTY BUCKLEY) je přesvědčena, že je zde ještě skryta ještě jedna osobnost, která se teprve objeví a ovládne všechny ostatní.

Kevin unese tři dospívající dívky, z nichž vůdčí osobností je bystrá a tvrdohlavá Casey (ANYA TAYLOR-JOY), čímž začne boj o přežití – mezi všemi osobami uvnitř jeho samého, i těch mimo něj.

Rozpolcený balancuje na hranách různých žánrů, což mu vcelku prosívá

Běhání skrz žánry bývá často prvním znakem neúspěšného snímku. Rozpolcený představuje pravý opak. Hrůzu nahánějící hororová zápletka, kdy se divák bojí toho, co nevidí, mysticky doplňuje celý snímek. Nechybí ani prvky psychologického dramatu, ale i thrillerový boj na život a na smrt. Rozpolcený se zkrátka usadil tam, kam patří.

Rozpolcený je název filmu v němž James McAvoy hraje 32 osobností. Na obrázku hraje malého chlapce Hedwiga
Rozpolcený, Zdroj: CinemArt

Rozpolený je paradoxně úspěšný tím, že měl nižší rozpočet, než jeho konkurenti. Díky mnohem skromnějšímu uspořádání mohl Shyamalan zaměřit své soustředění především na rozvíjení příběhu a postav v něm, což by u velkofilmu, který je obvykle provázen mnohem rušnějším děním a mnoha proměnnými faktory, udělat nemohl.

Jak dopadne pan Rozpolcený? Jaká tajemná osobnost se ještě skrývá v Kevinovi? Dokáží se zachránit tři unesené dívky? Na tyto a další otázky získáte odpovědi už 20. září, kdy v Klubu OKO Havlíčkův Brod promítáme film Rozpolcený.

Moje hodnocení: Dle mého názoru je film Rozpolcený zatím nejlepším představením Jamese McAvoye. Po sci-fi rolích přichází konečně náročná role, kterou zvládá s bravurou. Kromě všech hereckých rolí diváky jistě osloví i psychologicko-mystická zápletka a především její vyvrcholení. Ideálně načasované dávky napětí, rozuzlení, vývoje hlavních postav i zamyšlení jsou kořením tohoto filmu. Kdo snímek neviděl, rozhodně by měl navštívit Filmové OKO.

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *