Přímo v den české premiéry promítne Pohádkové OKO nádherný animovaný film Fany a pes. Ten, na pozadí revolučních událostí roku 1989, vypráví dobrodružný příběh dvanáctileté holčičky Fany a psa Sputnika. Příběh pro malé i dospělé diváky, který vás ohromí neskutečně krásnou animací, začíná v sobotu 9. listopadu od 15:00 v Klubu Oko Havlíčkův Brod. Vstupné je 80 Kč.
Lipsko 1989. Dvanáctiletá Fany se s láskou stará o Sputnika, psa její nejlepší kamarádky Sophie. Ta odjela s maminkou na letní prázdniny do Maďarska. Na začátku školního roku se však Sophie do třídy nevrátila. Jako mnoho jiných uprchla s maminkou na Západ. Fany se odvážně vydává kamarádku hledat. Chce jí vrátit psa Sputnika. Stane se tak svědkem pohnutých událostí, které změní budoucnost celé země. Příběh končí pádem železné opony a pejsek je první, kdo se dostane přes hranice při jejich otevření.
Fany a pes. Animovaný film, ze kterého padnete na zadek
Fany a pes je jedinečný animovaný film. Dětem poutavou formou a prostřednictvím příběhu dvanáctileté Fany, její kamarádky a psa Sputnika přiblíží události podzimu 1989 a pád komunismu v NDR. Napínavý a zároveň laskavý příběh, o síle přátelství a odvaze změnit historii se hluboce dotkne nejen mladých diváků. „Film líčí velký, neuvěřitelný, napínavý, emocionální a místy i zábavný příběh. Aby zůstal zachován i pro následující generace, musí být dál vyprávěn jako dobrá pohádka. Jenže tentokrát nejde o pohádku – skutečně se to stalo,“ říká o filmu jeho režisér Matthias Bruhn.
Podle koproducenta filmu Martina Vandase (jeho společnost MAUR film stojí i za celovečerními projekty Mimi & Líza, Fimfárum 2 a 3, Jedné noci v jednom městě atd.) podobně náročný film čeští animátoři ještě nedělali. Jen pro představu 1 den práce animátora = 1,5 vteřiny stopáže filmu.
„Fany a pes vzniká metodou klasické 2D animace. Ta film řadí mezi tituly, jako je Červená želva z japonského Studia Ghibli – cenami ověnčený film včetně Oscara. Animátoři měli k dispozici zvukovou stopu a strefovali se na zvuk, což je jednodušší, než kdyby se namlouvalo herci do pohyblivých kreseb,“ popisuje.
Ve znamení trabantů. Praha, 7. září 1989
Animovaný příběh popisuje také události ze září 1989, kdy se Praha stala pravděpodobně největším parkovištěm legendárních vozů značky Trabant a Wartburg. V rozsáhlém objektu, k němuž patřila i velká zahrada (na které se dalo v provizorních podmínkách bivakovat), se od počátku září začali shromažďovat žadatelé o azyl.
7. září to bylo 365 občanů NDR, z nichž jen část slyšela na sliby z Východního Berlína, že výjezd na Západ jim bude umožněn, vrátí-li se předtím zpátky „domů“. Tvrdé jádro azylantů se takového návratu obávalo. Žadatelů o azyl, uvězněných na ambasádě, tedy lavinovitě přibývalo: 25. září 1989 jich tam bylo 874, o dva dny později už na 1400.
O věc se začala zajímat média celého světa. Střed historické Prahy se plnil opuštěnými trabanty a wartburgy. Vozy, které tam azylanti zaparkovali na cestě za svobodou s tím, že už je nikdy nebudou potřebovat. I pro ty největší fanatiky komunistického režimu to byl očividný důkaz, že režimu, který vlastní obyvatelé tímto způsobem odmítají, bije dvanáctá hodina.
Originální dějepis přímo ve Filmovém OKU
Celkem se nakonec „přes Prahu“ dostalo na Západ na patnáct tisíc lidí. Celý svět viděl, že komunistický režim NDR skončil, opuštěný svým vlastním obyvatelstvem.
Byla jen otázka času, kdy se dají do pohybu věci také v Československu.
„Jsem strašně rád, že jsme film Fany a pes dostali do Filmového OKA nejenom v den jeho české premiéry. Ale i u příležitosti 30. výročí pádu komunismu ve východní Evropě. Sobotní promítání se mimo jiné uskuteční přesně třicet let od pádu Berlínské zdi,“ říká dramaturg Filmového OKA Jiří Svoboda.
„Neexistuje mnoho podobných animovaných filmů, které tak zajímavým způsobem vyprávějí krásný dobrodružný příběh a přitom popisují historické události spojené s pádem socialismu. Filmu vévodí mimořádně povedená animace, skvělý český dabing v podání Aňy Geislerové, Marka Daniela nebo Richarda Genzera a originální hudba lucemburského skladatele André Dziezuka. Filmový dějepis pro děti prvního a druhého stupně může začít,“ zve na promítání Jiří Svoboda.