Dokumentární film McQueen uvidí diváci Filmového OKA ve středu 28. 11. 2018

McQueen přepisoval dějiny módy

Jeho život připomínal pohádku i horor zároveň. Obyčejný chlapec z dělnické rodiny ve Východním Londýně se díky svému talentu vypracoval do čela módních značek Givenchy nebo Gucci. Osobní démoni, kteří prostupovali každou z jeho kolekcí, nakonec však ukončili jeho život předčasně. Dokumentární film McQueen režisérů Iana Bonhôteho a Petera Ettedguiho sledujte ve Filmovém OKU 28. listopadu od 20:00. Premiéra této „skvěle padnoucí pocty“ (The Guardian) se odehrála ve spolupráci s časopisem Elle v rámci prestižního Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku v pražském kině Světozor.

„Moje přehlídky jsou o sexu, drogách a rock’n’rollu. Chci dělat rozruch a působit husí kůži. Chci infarkty, chci záchranky,“ říkával britský návrhář Alexander McQueen. Svými šaty i stylizací svých přehlídek dráždil odbornou veřejnost i zástupce médií. Pro rodinu a nejbližší přátele přitom zůstával i v okamžicích největší slávy prostě Lee – mladík s prořízlou pusou, který nikdy příliš neoplýval respektem k autoritám, ale s nůžkami a látkou dokázal vytvářet výjimečná díla s emocionální hloubkou.

Dokumentární film McQueen uvidí diváci Filmového OKA ve středu 28. 11. 2018

Byl prvním, kdo na přehlídková mola uvedl kalhoty s tak nízkým posedem, že z nich modelkám koukalo ochlupení i část pozadí. Mnohokrát si vysloužil opovržení. Možná nejznámějším příkladem toho byla kolekce Highland Rape z roku 1995, v níž modelkám nasadil démonsky temné kontaktní čočky, odhalil ňadra a nechal je potácet se rozrušeně před zástupy fotografů. Tehdy byl obviněn z pohrdání ženami. Ze své vize ale nikdy neustoupil. Kombinoval motivy z mytologie, hororů i zvířecí říše. Nejvíce však těžil z vlastních traumat a životní temnoty.

Jeho extravagantní modely milovaly a dodnes milují celebrity od Sarah Jessicy Parker po Lady Gaga. Zpěvačka známá výstřelky si obula McQueenovy boty Armadillo například v hitu Bad Romance. Po návrhářově sebevraždě se vyznala ze vzájemně hlubokého vztahu v osobní skladbě ‚Fashion of His Love‘.  Luxusní značka McQueen, kterou návrhář založil v roce 1992, funguje ve Velké Británii dodnes.

McQueen aneb Život v 6 kapitolách

Režisérská dvojice Ian Bonhôte a Peter Ettedgui, která stojí například za dokumentem Listen to Me Marlon o legendárním herci Marlonu Brandovi, snímek poskládala tak, aby byl hoden McQueenova dramatického stylu. Motivy jeho života se proto rozplétají prostřednictvím šesti kapitol, které kopírují jeho nejznámější přehlídky.

„Když je skvělý námět, máte silný příběh i obrázky, kterými ho podpořit, pak je podle mého názoru dokument lepší než hraný film. Nikdo nedokáže ty příběhy odvyprávět lépe než skuteční lidé,“ popsal pro britský Guardian Bonhôte.

Snímek získává použitím domácích videí a starých rozhovorů až intimní kvalitu. Odhaluje druhou stránku britského návrháře, který byl mezi svými nejbližšími známý svou veselou náturou. Prostřednictvím výpovědí McQueenových blízkých a spolupracovníků se film navíc jistým způsobem stává i dokumentem o lidech, kteří nesou jeho rukopis dál. Velmi osobitý je přitom i výběr hudebního doprovodu, za nímž stojí McQueenův oblíbený skladatel Michael Nyman, jehož nahrávky si návrhář údajně pravidelně pouštěl při práci ve svém ateliéru

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *