Stellan Skarsgård po boku Petra Kotlára ve filmu Nabarvené ptáče uvidíte již ve středu 12. 2. od 19:00 v Klubu Oko Havlíčkův Brod

České drama Nabarvené ptáče míří do Filmového OKA

Již 12. února od 19:00 vstoupí do Klubu Oko Havlíčkův Brod velkolepé české drama Nabarvené ptáče. Film natočený podle stejnojmenného světového bestselleru Jerzyho Kosińského je něčím, co v našich podmínkách nevzniklo několik desítek let. Nyní máte možnost navštívit Filmové OKO a shlédnout snímek, který vyvolává emoce všude, kde se objeví.

Ve snaze uchránit své dítě před masovým vyhlazováním Židů, rodiče posílají syna k příbuzné na venkov kdesi ve východní Evropě. Chlapcova teta však nečekaně umírá a tak je dítě nuceno vydat se na cestu a protloukat se úplně samo divokým a nepřátelským světem, ve kterém platí jen místní pravidla, předsudky a pověry. Jeho snahu o doslovné fyzické přežití ale po válce střídá jiný boj. Boj, kterého si ani není vědom, boj sama se sebou, boj o svou duši, o svojí budoucnost…

Užší nominace na Oscary

Václav Marhoul natáčel adaptaci světového bestselleru Jerzyho Kosińského NABARVENÉ PTÁČE 100 dnů během šestnácti měsíců celkem ve 43 lokacích na Ukrajině, Slovensku, v Polsku a Česku. Poslední, v pořadí 3 531. klapka padla 5. 7. 2018. Film byl kameramanem Vladimírem Smutným realizován na černobílý 35mm negativ ve formátu Cinemascope.

V Nabarveném ptáčeti se vedle hlavní role, kterou ztvárnil devítiletý Petr Kotlár z Českého Krumlova, objeví mezinárodní herecké obsazení v čele se světovými hvězdami, jakými jsou Harvey Keitel a Stellan Skarsgård, spolu s nimi pak Udo Kier, Julian Sands a Barry Pepper. Další postavy si zahráli Tim Kalkhof, Alla Sokolova, Aleksej Kravčenko, Lech Dyblik, Júlia Valentová, Martin Nahálka a také Jitka Čvančarová, Radim Fiala a Petr Vaněk.

„Nabarvené ptáče není válečný film a ani to není film o holocaustu. Myslím, že se jedná o zcela nadčasový a veskrze univerzální příběh – příběh o souboji mezi temnotou a světlem, dobrem a zlem, skutečnou vírou a organizovaným náboženstvím a mezi mnoha dalšími protiklady. Příběh mě přiměl klást si mnoho nepříjemných otázek, na něž jsem si musel sám odpovídat,“ říká režisér Nabarveného ptáčete Václav Marhoul.

Film, který se vám zaryje pod kůži

Harvey Keitel a Julian Sands se na filmovém plátně setkali v českém dramatu podle bestselleru Jerzyho Kosińskiho Nabarvené ptáče. Nabarvené ptáče uvidíte ve Filmovém OKU Havlíčkův Brod již ve středu 12. 2. od 19:00
Foto © Jan Dobrovský

Snímek byl natočen na 35mm černobílý film v poměru 1 : 2,35. Panoramatický film je velice emotivní formát. Žádný jiný formát totiž nedokáže zachytit s takovou přesností a silou krásu i krutost toho, co se odehrává na plátně.

„Film je o příběhu, který je nutné vyprávět, bohužel znovu, znovu a znovu. Bylo to skvělé, byla mi nabídnuta role v jazyce, který ani neexistuje a kterému vůbec nerozumím. Asi není mnoho herců, kteří by byli postaveni do takové situace. Ale ten příběh Nabarveného ptáčete potlačil jakékoliv těžkosti. Nabarvené ptáče tu bylo mnoho let, ale až teď došlo k jeho zfilmování. Takže sláva České republice za tento film,“ říká představitel kněze Harvey Keitel, kterého si můžete pamatovat z filmů jako Pulp Fiction: Historky z podsvětí, Ponorka U-571, Od soumraku do úsvitu, Mládí nebo Hanební pancharti.

„Jsem strašně rád, že se nám do Filmového OKA podařilo dostat takové špičkové světové drama, jakým je právě Nabarvené ptáče. Film s rozpočtem 175 milionů korun provází možná až mystický závoj něčeho za hranou klasické kinematografie. Silné emoce samozřejmě provázejí celý film. Jak by také ne, když hlavním mottem je věta „světlo je vidět jen ve tmě“. Přijďte se přesvědčit sami, že mnohem tíživější je pro diváka strach z toho, co ve filmu není vidět,“ zve na projekci filmu Nabarvené ptáče dramaturg Filmového OKA Jiří Svoboda.

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *