Nový slovenský dokument režisérky Zurany Piussy Ukradený stát začíná v Klubu Oko Havlíčkův Brod již ve středu 4. prosince od 19:00. Po projekci následuje diskuze s investigativním novinářem Janem Moláčkem

Do Oka míří Ukradený stát i s novinářem Janem Moláčkem

Kdo Slovákům ukradl stát? Proč ve střední Evropě vládne mafie s oligarchy v čele? Kde hledat proměnu naší společnosti? Na tyto otázky se snaží hledat odpověď nový dokumentární film Ukradený stát slovenské režisérky Zuzany Piussi, který začíná v Klubu Oko Havlíčkův Brod už ve středu 4. 12. od 19:00. Po filmu bude následovat diskuze s investigativním novinářem Janem Moláčkem, kterého můžete znát z pořadu Reportéři ČT nebo z Deníku N.

Ukradený stát představuje dramatické vyprávění o novém typu společenského zřízení, v němž tradiční státní struktury nahrazuje mafie s oligarchií. A o tom, jak udělat, že se o tom veřejnost nic nedozví. Slovensko 30 let od listopadu 1989 a současně realita blíže té naší, než se nám může zdát…

Vražda investigativního novináře Jána Kuciaka

Kauza Gorila představovala průlom v moderních dějinách Slovenska. Díra do zdi konspiračního bytu, ve kterém se scházely špičky politiky a oligarchie, znamenala zároveň díru do fasády demokratického státu a vládnutí. Přispěla nakonec k pádu slovenské vlády. Vynesla ale k vládě zpět Roberta Fica, ačkoli byl také významným aktérem těchto aktivit. Tuto periodu reflektoval film Zuzany Piussi Od Fica do Fica (2012). U něho došlo k zákazu uvedení v již dohodnutých slovenských multiplexech, ale na internetu jej shlédlo několik set tisíc diváků.

Ukradený stát začal vznikat jako ohlédnutí za aktéry právě tohoto filmu. Krátce po začátku natáčení došlo k zavraždění investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové a natáčení nabralo jiný směr – stejně jako celý společenský vývoj.

Nový slovenský dokument Ukradený stát režisérky Zuzany Piussy začíná již ve středu 4. prosince od 20:00. Součástí projekce bude i diskuze s investigativním novinářem Janem Moláčkem

Ve filmu vystupují právníci, blogeři, novináři, bezpečnostní experti a (ex?)agenti zpravodajských služeb. Výsledný tvar je nejen dramatickým příběhem zákulisí této kauzy, ale především reflektuje mechanismy ovlivňování státu i veřejného mínění prostřednictvím kompromitujících materiálů. Utajování nebo naopak poskytování určitých informací v určitý čas tak, aby se ustálil způsob jednání, který většina lidí akceptuje jako skutečnost …

„Po promítání filmu bude následovat diskuze s investigativním novinářem Janem Moláčkem. Toho si můžete pamatovat z pořadu České televize Reportéři ČT, z televizního zpravodajství nebo jako novináře Deníku N. Myslím, že nás všechny napadá otázka, zda se něco podobného může stát i u nás, nebo jak hodně je propojena politika s byznysem,“ zve na promítání a diskuzi dramaturg Filmového OKA Jiří Svoboda.

 

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *