Filmové OKO

Do Pohádkového OKA připutují tučňáci z Antarktidy

03 Putovani tucnaku scaled

Dvanáct let po vzniku legendárního oscarového dokumentu Putování tučňáků přichází do kin jeho volné pokračování s podtitulem Volání oceánu. Příběh malého tučňáka pokračuje tam, kde minule skončil. Teď je řada na něm, aby se vydal na svou první pouť k moři. Na cestě ho českým komentářem doprovodí Tomáš Hanák. Snímek, natočený v extrémních podnebních podmínkách a s využitím těch nejmodernějších technologií, začíná v Klubu Oko Havlíčkův Brod již v sobotu 8. 2. od 15:00. Vstup je 60 Kč.

Francouzský režisér Luc Jacquet se ani ve svém novém filmu nevzdává fascinace ledovou krajinou Antarktidy a vrací se ke svým nejoblíbenějším obyvatelům tohoto kontinentu – tučňákům císařským.

Pokračování oscarového hitu Putování tučňáků

Druhý komerčně nejúspěšnější dokumentární film všech dob Putování tučňáků se zrodil z projektu, kterému původně nikdo nevěřil. Až podpora francouzské divize Disney Nature umožnila dokončení tohoto filmu, který se v roce 2005 stal obrovským překvapením, trhal celosvětové divácké rekordy a následně byl oceněn i Oscarem za nejlepší dokument.

Když se režisér Luc Jacquet po téměř deseti letech rozhodl vrátit ke svým oblíbeným hrdinům, obával se zpočátku svých zidealizovaných očekávání: „Jak se po filmu o tučňácích císařských všude mluvilo, stali se pro mě téměř neskutečnými. Měl jsem strach, že představa, kterou o nich mám, předčila realitu. Ale není tomu tak! Je to takové blaho znovu je vidět, jsou ještě krásnější než v mých vzpomínkách!“ komentoval později.

„Snímek Putování tučňáku: Volání oceánu je plný překrásných záběrů, roztomilých tučňáčích mláďátek, humoru a napětí. Co jej ale povznáší do úplně jiných sfér diváckého zážitku je zapálení a oddanost tvůrců. Luc Jacquet se svou expedicí strávil s těmito výjimečnými tvory na ledovém kontinentě v nehostinných podmínkách dlouhé týdny a z každého záběru je cítit láska a fascinace, kterou se nedá nenakazit. Díky touze zprostředkovat divákům životní příběh tučňáků se vším všudy tak můžeme spolu s nimi třeba proplouvat hlubinami ledových vod – což je filmařský majstrštyk, který se doposud nikomu jinému nepodařil. Vidět tento film na velkém plátně je pohlcující a jedinečná zkušenost,“ říká Kateřina Dvořáková z distribuční společnosti Aerofilms.

Takhle hluboko a dlouho se v Antarktickém oceánu nikdo předtím nepotápěl

Technika pořizování záběrů šla za posledních dvanáct let ohromně dopředu. V roce 2003 byl filmový štáb nucen točit na 16mm film, protože to byla tenkrát jediná technologie, která odolala mrazu a zároveň snesla náročné světelné podmínky na ledu. Při své poslední expedici mohl Luc točit na digitál 4K, který nabízel optimální kvalitu obrazu. Současné přístroje, jako jsou třeba drony, mu umožnily pořídit dechberoucí záběry odhalující Antarktidu v celé její majestátnosti.

Nejsilnější je ale bezpochyby to, co viděl pod ledem. Luca na výpravě doprovázeli takoví potápěči, jakými jsou Laurent Ballesta a Yanick Gentil, a tak se podařilo pod ledem natočit to, co je u tučňáka císařského nejpřekvapivější: jeho proměna a neuvěřitelný půvab ve vodním prostředí.

„Druhý díl Putování tučňáků boří mýtus, že filmové dvojky jsou horšími filmy. Díky neuvěřitelným proměnám audiovizuální techniky jsme nyní svědky velkolepého a dojemného putování malého tučňáka. Pozitivem je vzdělávací charakter českého komentáře, který má propůjčil svůj hlas herec Tomáš Hanák. Jednoduše … jde o krásný a pozoruhodný dokumentární příběh pro všechny generace diváků ,zve na promítání filmu Putování tučňáků: Volání oceánu dramaturg Filmového OKA Jiří Svoboda .

Exit mobile version