Zelena kniha 01

Zelená kniha. Nejlepší film roku na velkém plátně ve Filmovém OKU

Oscarový film Zelená kniha (Green Book) míří do Filmového OKA. Moc často se nestává, že film oslní diváky i filmové kritiky. Zelená kniha to dokázala. O tom, zda vám Zelená kniha vykouzlí úsměv na tváři a slzičky dojetí se můžete přesvědčit již 11. září od 20:00 v Klubu Oko Havlíčkův Brod.

Zábavnou komedii s excelujícím Viggo Mortensenem v hlavní roli a Oscarem oceněným Mahershalou Alim v roli vedlejší natočil režisér Peter Farrelly. Pro svůj snímek se inspiroval příběhem skutečného přátelství a výsledkem je rozhodně jeden z nejdojemnějších i nejvtipnějších filmů roku. Americká komediální road movie si nejprve vysloužila respektovanou diváckou cenu na festivalu v Torontu, následně získala nejvíce sošek na Zlatých glóbech a poté triumfovala na Oscarech.

Hlavní hrdinové filmu Zelená kniha Viggo Mortensen a Mahershala Ali odpočívají ve svém voze před další jízdou

Zelená kniha. „Film, který vám vykouzlí úsměv na tváři.” — AP NEWS

Bývalý vyhazovač a drobný podvodníček Tony „Pysk” Vallelonga (Viggo Mortensen) má mezi newyorskými Italy pověst chlápka, který dokáže vyřešit každou šlamastyku. Slavný černošský klavírista Dr. Don Shirley (Mahershala Ali) si ho proto najímá jako řidiče a bodyguarda na turné po divokých státech amerického Jihu 60. let. Tony je horkokrevný, ne moc vzdělaný, ale o to mazanější. Nade vše miluje svoji ženu (Linda Cardellini) a smažená kuřata. Dr. Don je jeho protikladem: kultivovaný génius jemných mravů a pevných zásad. Aby společně překonali nástrahy, musí si k sobě oba tvrdohlaví muži najít cestu skrz předsudky a humorné přešlapy.

Film Petera Farrellyho, autora takových klasik jako Blbý a blbější nebo Něco na té Mary je, získal Oscara v kategoriích nejlepší film, nejlepší původní scénář a nejlepší herec ve vedlejší roli. Zelená kniha získala stejný počet tří sošek už na Zlatých glóbech, a to za nejlepší film žánru komedie nebo muzikál, taktéž za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli pro Mahershalu Aliho a nejlepší scénář, na němž se podílel i režisér Farrelly.

„Mezi Viggem a Mahershalou funguje jedinečná chemie,“ říká režisér Peter Farrelly. „Na plátně jsem to očekával, protože jsou oba vysoce kvalitní herci, ale fungovalo jim to i mimo něj. Viggo má nesmírný smysl pro detail a neustále nad něčím přemýšlí. A Mahershala je zase velmi klidný, spíš takový zenový mistr, který se jako by ničeho neúčastní, pak přijde, udělá si své a zase ustoupí do pozadí,“ dodává Farrelly.

„Neuvěřitelně zábavné, upřímné a vtipné.“ — ROLLING STONE

Peter Farrelly je režisér, producent, výkonný producent, scénárista a vydávaný spisovatel, který se stal známým díky kasovním trhákům s výrazným hereckým obsazením, jež natočil se svým bratrem Bobem, jako třeba Něco na té Mary je, Kingpin, Těžce zamilován, Bratři jak se patří, Fanaticky zamilován a moderní klasiku Blbý a blbější.

Hudebníci po svém vystoupení ve filmu Zelená kniha

„Už když jsem Zelenou knihu viděl v české předpremiéře, věděl jsem, že je ideálním filmem do Filmového OKA. Navíc hlavního hrdinu Vigga Mortensena si naši diváci oblíbili z dalších snímků, třeba z rodinné road movie Tohle je náš svět. Filmy, u nichž se na jedné straně dobře bavíte, ale na straně druhé vás dokáží dojmout, zrychlit tep a způsobit husí kůži rozhodně stojí za zhlédnutí. Na novém velkém platně Filmového OKA to bude další silný filmový zážitek,“ říká dramaturg Filmového OKA Jiří Svoboda.

Zelená kniha startuje v Klubu Oko Havlíčkův Brod ve středu 11. září od 20:00.

Share Button

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *