Tina a Vore je švédský film nominovaná na Oscara

Tina a Vore. Hororová romance míří do Filmového OKA

Tina, podivínská a samotářská celní úřednice s ne právě přívětivým vzhledem, má podivný dar nepřirozeně vyvinutých čichových schopností. Na švédské hranici s Dánskem dokáže identifikovat kontraband tak, že u cestujících vycítí čichem strach, úzkost, provinění i jiné emoce. Tak začíná děj švédského filmu Tina a Vore, který už ve středu 20. 2. od 20:00 uvidí diváci Filmového OKA.

Švédská filmová lahůdka režiséra a scénáristy Ali Abbasiho zaujala diváky letošního filmového festivalu v Cannes natolik, že si odnesla vítězství v sekci Un Certain Regard. „Tina a Vore je dalším snímkem Filmového OKA, který se nese na vlnách několika žánrů. Jde tedy o drsnou až bestiální romanci s mytologickou zápletkou. Temné prvky skandinávské krimi vás s několika hororovými scénami udrží v napětí až do finálního rozuzlení,“ vypráví dramaturg Filmového OKA Jiří Svoboda.

Originální fantasy horor a romantické drama Tina a Vore bude k vidění 20. února ve Filmovém OKU Havlíčkův Brod

V originále se film jmenuje Gräns neboli Hranice, což nejenže odkazuje k povolání hlavní hrdinky, ale především jde o symbol bourání hranic a stereotypů. Smutná realita dnešního světa vyplouvá na povrch a romantické až pohádkové motivy se, jak mávnutím kouzelného proutku, změní ve sžíravě dramatické momenty.

Nejočekávanější festivalový film roku 2018

Pracovní úspěchy Tiny (Eva Melander) jsou sice obdivuhodné, ona sama však vnitřně trpí. Více než vztah s lidmi jí přitahuje příroda a divoká zvířata. Všechno se změní, když při své práci potká záhadného podezřelého vyvrhele, s podobně zvláštní tváří, jménem Vore (Eero Milonoff). Oba jsou najednou k sobě až záhadně silně přitahováni…

Ali Abbasi vyšel z krátké povídky Johna Ajvida Lindqvista  Ať vejde ten pravý, která se mimochodem dočkala ještě jednoho filmového zpracování, a sice stejnojmenného mysteriózního hororu.

Tina a Vore se vysloužili nominaci na filmové Oscary

Na letošním filmovém festivalu v Cannes byl snímek prodán do více než 25 evropských zemí a zvítězil v sekci Un Certain Regard. Film rovněž získal za Švédsko nominaci na Cenu americké filmové akademie OSCAR za nejlepší zahraniční film roku 2018. Snímek si také odnesl výhru Evropské filmové asociace za nejlepší vizuální efekty.

„Právě zvládnutá kamera v kombinaci s naprosto jedinečnými vizuálními efekty a maskami dodávají filmu neobyčejnou až mrazivě tíživou atmosféru. To je kombinace, díky níž nás film dokonale vtáhne do děje,“ doplňuje Jiří Svoboda.

Romantický horor Tina a Vore startuje 20. března 2019 od 20:00 v Klubu Oko Havlíčkův Brod.

Share Button

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *