Florence Pugh a Jack Reynor v hlavních rolích hororu Slunovrat. Jak mávnutím kouzelného proutku se z krásného výletu stává horor a děs za bílého dne

Slavnost může začít. Slunovrat, nejočekávanější horor roku ve Filmovém OKU

Ve dnech nejtenčí hranice mezi světy živých a mrtvých přichází Filmové OKO s hororem roku, se Slunovratem. Slunovrat provází nadšení diváků, recenzentů i kritiků. Přijďte se přesvědčit o tom, jestli jde o nejlepší horor tohoto roku. Začínáme již 30. října od 20:00 v Klubu Oko Havlíčkův Brod. Možná přijde i překvapení aneb vlastní Slunovrat ve Filmovém OKU.

„Asterův film se může pyšně zařadit po bok Rosemary má děťátko nebo Vymítače ďábla.“Evening Standard

Vztah Dani a Christiana už nestojí za nic. Možná to ale spraví výlet do severní Skandinávie s partou kamarádů. V odlehlé vesničce odstřihnuté od okolního světa se tu jednou za 90 let, na letní slunovrat, koná speciální slavnost. Mladí Američané si užívají bezstarostné prázdninové veselí v místě, kde slunce nikdy nezapadá. Vše se ale zvrtne, když je vesničané přizvou k rituálům, při kterých se místní ráj na zemi mění v čím dál děsivější peklo. Horor Ariho Astera (Děsivé dědictví) ukazuje, že i za bílého dne se mohou odehrávat ty nejtemnější věci.

Ty nejtemnější věci se mohou odehrávat během slunečného dne

„Horor roku 2019 a neskutečná jízda, kterou by měl zažít každý milovník kinematografie.  Film, který musíte vidět na velkém plátně.“Empire

Zahraniční i domácí ohlasy se shodují na tom, že Aster potvrdil pověst jednoho z největších režisérských talentů současnosti. Deník Wall Street Journal Slunovrat označil za „odvážný a originální“, The Telegraph hovoří o „zvráceném, nádherném, mistrovském díle od nového krále hororu“ a The Evening Standard se nebál film přirovnat ke kultovním zástupcům žánru: „Slunovrat se může pyšně zařadit po bok filmů Rosemary má děťátko nebo Vymítač ďábla“.

Florence Pugh a Jack Reynor v hlavních rolích hororu Slunovrat. Jak mávnutím kouzelného proutku se z krásného výletu stává horor a děs za bílého dne
Florence Pugh a Jack Reynor v hororu Slunovrat, Zdroj: Aerofilms

„Odvážný a originální film. Nic takového jste zatím neviděli.“WSJ

Režisér Ari Aster spolupracoval s filmovým architektem Henrikem Svennsonem. Právě on Asterovi pomohl pochopit skandinávskou kulturu a tradice. Dvojice společně navštěvovala folklórní muzea, zachovalé tradiční osady na dalekém severu, mluvila s odborníky na švédské kmenové zvyky.

„Midsommar je nejděsivější film natočený za oslňujícího denního světla.“Rolling Stone

„Snažili jsme se pochopit, jak lidé ve venkovských a náboženských skandinávských komunitách žili v období před 500 lety až do současnosti,“ říká Svensson. Při výzkumu naráželi na čím dál temnější věci – objevovali zločinné zvyky, včetně vikingských metod mučení.

Vesničané a cizinci se scházejí na oslavě letního slunovratu. Nikdo z turistů však zatím netuší, k jaké hrůzostrašné podívané se schyluje
Slunovrat, Zdroj: Aerofilms

Slunovrat je psychologickým dramatem, mysteriózní hororem i temnou pohádkou

Aster pak začal psát svůj scénář, kdy vsadil skupinu moderních mladých Američanů do cizího prostředí děsivého kultu, jenž vykonává sérii rituálů během letní slavnosti v odlehlé vesničce na severu Švédska.

„Možná to už bude znít jako klišé, ale opět jej musím použít. Tohle OKO ještě nezažilo. Režisér Ari Aster ve svém nejnovějším filmu Slunovrat předvádí doslova koncert, spojující prvky psychologického dramatu, mysteriózního hororu a temné (vlastně tedy zcela prosluněné) zvrácené pohádky. U hororů vždycky tušíte, že ta největší lekačka přijde v ten nejméně očekávaný moment. To jste ale ještě neviděli Slunovrat. Na tohle se musíte jít podívat, to nejde vysvětlit,“ říká dramaturg Filmového OKA Jiří Svoboda.

Share Button

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *