Nejúspěšnější finský film všech dob Neznámý voják vstoupí do Filmového OKA již tuto středu 8. května od 20:00. Na obrázku je finský voják, který se snaží dostat zákopem k sovětskému tanku

Neznámý voják. Souboj Davida s Goliášem ve Filmovém OKU

Státní svátek Den vítězství si v Klubu Oko připomeneme téměř symbolicky, a to promítáním velkolepého válečného dramatu Neznámý voják. Finský film Neznámý voják je považován za jeden z nejlepších válečných snímků v dějinách kinematografie. O tom, zda je tomu skutečně tak, se můžete přesvědčit již ve středu 8. května od 20:00 hodin.

Filmové OKO si pro vás tentokrát připravilo oceňovaný finský velkofilm Neznámý voják, který vypráví o jednotce finských vojáků bojujících proti agresivnímu stalinskému Sovětskému svazu. Ukazuje, jak tyto muže spojilo přátelství, humor a touha přežít. Tato válka změnila život každého vojáka stejně, jako poznamenala životy jejich blízkých i celý národ.

Nádherně prostupující světlo slunce skrz husté finské lesy a krátký odpočinek finské jednotky před dalším bojem v Zimní válce. Film Neznámý voják začíná v Klubu Oko Havlíčkův Brod 8. května od 20:00

Neznámý voják aneb dějiny, na které se u nás zapomnělo

Stalin a Hitler si v roce 1939 domluvili rozdělení vlivu v sousedních zemích a brzy zahájili i jejich porcování. A nikdo jim v tom příliš nebránil. Společně obsadili Polsko, Stalin zabral Lotyšsko a Estonsko. Na řadě bylo Finsko, po kterém Rusové žádali vydání Karélie ležící na jejich hranicích blízko Leningradu.

V listopadu 1939 bez vyhlášení války vtrhla Rudá armáda do Finska, ale i přes mnohonásobnou převahu v mužích i zbraních nedokázala finskou obranu prolomit. Až po několika měsících tzv. Zimní války vybojovali na Finsku část území. V roce 1941 se situace změnila. Německá armáda vtrhla do Sovětského svazu a Finsko se rozhodlo vybojovat obsazené pohraničí zpět. Tento válečný konflikt mezi malou severskou zemí a totalitní komunistickou mašinérií připomíná boj Davida s Goliášem.

Vojáci s kulometem v zasněžené krajině v Zimní válce mezi Finskem a Sovětským svazem. Film Neznámý voják promítá Filmové OKO již tuto středu 8. května od 20:00

„Osamocené Finsko ukazuje, čeho jsou schopni svobodní muži.“ (W. Churchill)

Válečné drama Neznámý voják vypráví příběhy jedné finské jednotky, která se postavila během této války na obranu země proti agresorovi. Film vystihuje drsně a realisticky skutečný válečný konflikt, vidí jej očima různorodé skupiny mužů, kterou pevně spojila válka. Film vznikl podle knižního bestselleru Väinö Linny, který pro jeho příběhy čerpal i z vlastní zkušenosti.

Třetí filmový přepis knihy dostal tentokrát na starost finský režisér Aku Louhimies, jehož předchozí filmy 8-Ball, Odhalený přístav nebo Zamrzlá země se staly divácky úspěšnými nejenom ve Finsku. „Řemeslně zvládnutá kamera, dokonalý zvuk a neskutečné efekty. Přidáme-li k tomu fakt, že Neznámý voják téměř bez oddechu míří k dalším bojovým scénám (což u podobných filmů není úplně zvykem), dostáváme skutečně podařený filmový zážitek,“ vyzdvihuje pozitiva filmu dramaturg Filmového OKA Jiří Svoboda.

Historické válečné drama Neznámý voják, které diváci Filmového OKA uvidí v alternativní stopětatřicetiminutové verzi, se stalo nejvýdělečnějším finským filmem roku 2017. Během prvního víkendu vydělalo 3,6 milionu amerických dolarů, což jej vystřelilo na první příčku nejúspěšnějších uváděných filmů.

Nejdražší finský film všech dob se pyšní i dalšími „nej“. Největší množství použitých trhavin v jedné bitevní scéně (65 kilogramů) se dostalo dokonce do Guinnessovy knihy rekordů.

Válečné drama Neznámý voják promítá Klub Oko Havlíčkův Brod ve středu 8. 5. od 20:00. Vstupné je 100 Kč.

Plakát k filmu Neznámý voják. Na plakátu je vidět pochodujícího finského vojáka s kulometem na rameni
Share Button

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *