KotB

Král Belgičanů neboli spící král, který se probudil ve skutečném světě

Král Belgičanů je osamělá duše s jasným pocitem, že vede špatný život. Společně s britským režisérem Duncanem Lloydem, od něhož si královský palác objednal dokumentární film, který má nablýskat monarchův spíše mdlý obraz, se vydá na státní návštěvu do Istanbulu, aniž by tušil, co vše se během návštěvy přihodí.

Z ničeho nic se delegace dozvídá, že Valonsko, jižní polovina Belgie, vyhlásilo nezávislost. Král se musí okamžitě vrátit domů, aby zachránil své království! A pro jednou, jak prohlásí, přednese svůj zatraceně vlastní projev. Právě když se chystají k odjezdu, zasáhne Zemi sluneční bouře, vzdušný prostor je uzavřen a nefungují žádné telekomunikační prostředky.

Příležitost historických rozměrů

Žádné letadlo nemůže vzlétnout, nedá se telefonovat. A aby toho nebylo málo, turecká bezpečnost chladně zamítne návrh, aby se král vrátil domu pozemní cestou. Ten však nemá v úmyslu čekat, až bouře skončí. Lloyd ucítí příležitost historických rozměrů a vymyslí pochybný evakuační plán, v němž nechybí květované šaty a bulharské zpěvačky. Začíná tak tajná odysea napříč Balkánem, cesta plná chybných odbočená, překvapivých setkání a okamžiků prchavé radosti.

Asi tak by se dal shrnout úvod fiktivního dokumentu Král Belgičanů, který ve svém ději nerozehrává politickou diskuzi či filozofickou hříčku, ale naopak má tendenci diváky pobavit. A světe div se… ono se mu to daří.

belgický král je na lodi a velí svým poddaným neboli PR manažerům
Král Belgičanů Zdroj: ArtCam

Král Belgičanů, který byl dodnes pouze loutkou svých poradců i své ženy, musí chtě nechtě vystoupit ze své ulity a začít žít. V tu chvíli se rozjíždí série až neuvěřitelných historek, které diváky doslova baví. Je jasné, že jde o jakousi alegorii na současný stav světa nebo Evropy. Humor, budovaný od samého dna přes celý příběh, až do samotného vyvrcholení je lidský, příjemný a inteligentní, tedy přesný opak tradičních mainstreamových komedií.

Král Belgičanů nenudí. Díky své ideální stopáži svižně plyne a jedinou kaňkou na hraném dokumentu či road movie je fakt, že mu chybí závěrečná katarze neboli vnitřní duševní posun či vývoj hlavního hrdiny, který tak nějak, po takovém road tripu, očekáváme. Inu, ne vždy musí přijít happyend.

Jak si povede Král Belgičanů při své dlouhé cestě Evropou? To se dozvíte 6. září od 20:00

Moje hodnocení: Obával jsem se politicko-společenské satiry na téma valonsko-vlámského konfliktu, který by bez znalosti místních poměrů zůstal asi nepochopený. Opak se stal pravdou. Král Belgičanů si hraje s dvojsmysly, s evropskými stereotypy, se sebou samým, s monarchií. A to s nadhledem, ironií, sarkasmem… (Jiří Svoboda, dramaturg Filmového OKA)

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *