Jižní vítr IV

Jižní vítr. Srbský film o srbské mafii

Nejúspěšnější srbský film desetiletí míří do Filmového OKA. Po mnoha západních thrillerech, ve kterých se vyskytují nejrůznější karikatury balkánské mafie, máme konečně možnost vidět autentický balkánský film o mafii. Jižní vítr začíná v Klubu Oko Havlíčkův Brod již ve středu 23. října od 20:00.

Maraš (Miloš Biković) je na první pohled sympatický mladík. Nedávno se odstěhoval od rodičů a se svou dívkou Sofijí (Jovana Stojilković) si pořídil byt v centru Bělehradu. Srší energií a umí vydělat peníze. Bohužel, pouze nelegálně. Pracuje pro gang zlodějů aut, kterému šéfuje ostřílený mafián Car (Dragan Bjelogrlić). Ten se v branži udržel mnoho let díky své opatrnosti a díky tomu, že vždy ctil nepsaná pravidla mafie.

Srbský krimi thriller Jižní vítr trhá rekordy v návštěvnosti

Ve chvíli, kdy se stal dědečkem a začíná pomýšlet na „důchod“, se ale díky Marašově neuváženému činu dostává do konfliktu s bělehradským narkobaronem Golubem (Nebojša Glogovac) i s policií, kterou Golub ovládá. Lehkovážný Maraš využil nečekané příležitosti a ukradl černý mercedes s bulharskou poznávací značkou. Tím dostal do problémů jak sebe, tak Cara a celý jeho gang. Na mercedes napěchovaný heroinem totiž netrpělivě čekal Golub…

V tomto momentě si možná říkáte, že jde o typickou krimi zápletku. Ano, je to tak. Miloš Avramović natočil Jižní vítr jako gangsterku, která obstojí i ve srovnání s klasickými ikonami tohoto žánru. Z nich ostatně nepokrytě čerpal. Nelze ale říct, že by své vzory slepě kopíroval. Zápletku, která by se mohla odehrát v jakémkoliv velkoměstě světa, citlivě narouboval na specifické prostředí současného Bělehradu. Navíc ji obohatil o rodinný rozměr a okořenil jiskřivým balkánským humorem.

600 000 diváků za dva měsíce promítání

 

Jižní vítr je nejnavštěvovanějším srbským filmem desetiletí

V Srbsku se stal Jižní vítr v roce 2018 nečekaným hitem. V návštěvnosti suverénně porazil všechny zahraniční blockbustery. Za devět týdnů jej vidělo 600 000 diváků, což je číslo i na naše poměry úctyhodné a v Srbsku takřka nevídané. Jen pro srovnání – snímek Bohemian Rhapsody, který v Česku trhá rekordy, měl v Srbsku ve stejném období návštěvnost 80 000 diváků.

„Přes svou trochu delší stopáž se Jižní vítr dle mého názoru zařazuje mezi nejlepší krimi thrillery roku. Úžasné herecké výkony, fantastická hudba, akce, napětí, emoce a špetka balkánského humoru. To jsou ingredience, z nichž nám režisér Avramović uvařil pekelně divokou kriminálku, která strčí do kapsy nejednoho amerického konkurenta. Podíváme-li se na hodnocení ČSFD, zůstaneme nevěřícně koukat. Se svými devětaosmdesáti procenty se Jižní vítr zařadil po bok Temného rytíře, Kmotra nebo Leona,“ říká dramaturg Filmového OKA Jiří Svoboda.

Share Button

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *