humorista

Humorista připomíná, že i humor může zabíjet

Jak vypadal život sovětského stand-up komika za dohasínající vlády totalitního režimu? Humorista je výjimečná tragikomedie o možnostech svobody v nesvobodné době, o srážce lidské kreativity s tupostí moci a zároveň příběh muže, který zápolí sám se sebou. Necelý týden po české premiéře jej uvede také Filmové OKO.

Už ve středu 1. května od 20:00 startuje v Klubu Oko Havlíčkův Brod dlouho očekávané komediální drama Humorista. Film režiséra a scénáristy Michaila Idova, který vznikal také v české koprodukci, je zároveň nepřímou kritikou současného zkorumpovaného Ruska.

Humorista představuje skvělý příběh z doby, kdy i vtip mohl zabíjet

Polovina 80. let: Brežněv zemřel, Andropov zemřel a o Černěnkovi se šeptá, že to má taky za pár. Borise Arkadije živí humor v době, kdy vás smích může existenčně zlikvidovat. Vystupuje s neškodným skečem o opičce a žije život prominenta, komika režimem nejen tolerovaného, ale i podporovaného. Pod povrchem se ale dusí.

Humor je z podstaty svobodný a pohrdá hloupostí mocných. V Borisovi tudíž zuří vnitřní boj mezi konformistou a buřičem. Jak si uchovat vnitřní svobodu a integritu za dob komunistické diktatury? Hlavní hrdina je navíc sžírán pocitem vlastní zbytečnosti. Tato palčivá nejistota postupně rozkládá všechny jeho vztahy.

Skvělá tragikomedie o humoru v blbé době. To je film Humorista, který začíná už 1, května od 20:00 v Klubu Oko Havlíčkův Brod

Kritika současného zkorumpovaného Ruska

K mezinárodnímu renomé Humoristy přispívá i fakt, že provokativní a chytlavá skladba z oficiálního soundtracku filmu má na serveru YouTube více než 25 miliónů zhlédnutí. Rapový track má na svědomí teprve dvaadvacetiletý umělec a kontroverzní ruský rapper Face (Ivan Dremin), který ve svých textech veřejně kritizuje politiku vlastní země, přirovnává Rusko k vězení a sám se označuje za nepřítele státu. Když ruská vláda zrušila jeho koncertní turné, na protest vydal další album Ways Are Unfathomable, které pranýřuje ruskou politiku ještě ostřeji.

Link na klip Yumorist rappera Face: https://www.youtube.com/watch?v=NuXdxMEbYeQ

Původem lotyšský scénárista, režisér a showrunner Michail Idov je českému publiku znám především díky ceněnému hudebnímu dramatu Léto (Aerofilms, 2018), k němuž napsal scénář, a s nímž soutěžil o Zlatou palmu v Cannes. Jeho celovečerní režijní debut Humorista ostatně v mnohém sdílí téma Léta: limity vnitřní svobody v naprosto nesvobodné době. Dalším výrazným scénáristickým počinem Michaila Idova je ruský komediální seriál Londongrad (2015), který představuje Londýn očima ruských imigrantů.

Tragikomedie Humorista míří necelý týden po české premiéře do Filmového OKA

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *