Alex Honnold se stal prvním horolercem, který bez jakéhokoliv jištění překonal známou americkou stěnu El Capitan

Free Solo je fascinující dokument z dílny National Geographic

Filmové OKO se po prázdninové pauze rozjíždí opravdu zostra. Dokument Free Solo získal letošního Oscara za nejlepší celovečerní dokument. Free Solo startuje ve středu 4. záři od 20:00 v Klubu Oko Havlíčkův Brod.

Alex Honnold si neklade v životě zrovna malé cíle. Špičkový americký sportovec udivuje svět odvážným balancováním na hraně života a smrti. Zdolává složité strmé vrcholy sám a bez jakéhokoli jištění. Yosemitský gigant El Capitan ale představuje výzvu, před kterou i chladnokrevný a zdánlivě emocí zbavený lezec zapochybuje.

El Capitan. Stěna, kterou vylezl i český horolezec Adam Ondra

Možná jste o pověstné stěně El Capitan v Yosemitech už slyšeli. Díky ní se do historie zapsal také český horolezec Adam Ondra, když zdolal obtížnější trasu Dawn Wall. Tuto trasu však absolvoval se spolulezcem, který Adama jistil v případě pádu.

Alex Honnold se stal prvním horolercem, který bez jakéhokoliv jištění překonal známou americkou stěnu El Capitan

Snímek Free Solo je strhující studií muže, odhodlaného překonávat vlastní limity. Společně s Alexem pátrá po hlubokých kořenech posedlosti rizikem, skrytých úzkostech a temných propastech z dětství. Zároveň však přináší závratnou kinematografickou ódu na nezlomnou odvahu člověka čelit překážkám a popírat limity. Oscarem ověnčený dokumentární thriller unikátním způsobem kombinuje závrať i euforii.

Free Solo je oscarovým dokumentem letošního roku

Režisérkou snímku je oceňovaná dokumentaristka Elizabeth Chai Vasarhelyi. Partnerem za kamerou se stal i její životní partner a manžel Jimmy Chin. Režisérská dvojice se před čtyřmi lety proslavila dokumentem Meru, zaznamenávajícím výstup na horu Meru Peak v Himalájích. Už tento snímek se zapsal do srdcí diváků. Získal totiž Cenu diváků za nejlepší dokumentární film Mezinárodním filmovém festivalu Sundance.

Jimmy Chin, který se stal producentem a kameramanem filmu Free Solo je profesionální horolezec a lyžař. Dodnes drží jako jediný Američan rekord, týkající se nejvyšší hory světa. Jako prvnímu a jedinému Američanovi se mu podařil sjezd z vrcholu Mount Everest. Kromě toho je profesionálním výzkumníkem.

„Dokument Free Solo zvedá laťku sportovních dokumentů zase o kus nahoru,“ říká dramaturg Filmového OKA Jiří Svoboda. „Dokument je charismatickým snímkem s neuvěřitelně vzrušujícími záběry, emocemi, akční, možná až thrillerovou hudbou. Je vidět, že filmaři z National Geographic rozhodně vědí, co dělají,“ dodává Svoboda.

Dokumentární film Free Solo začíná ve středu 4. září od 20:00 v Klubu Oko Havlíčkův Brod.

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *