TGM Osvoboditel 2.5. Filmové OKO 1

TGM Osvoboditel ve Filmovém OKU

Tradiční středeční program Filmového OKA bude patřit netradičním filmovým formátům. Již tuto středu 2. května se totiž chystá promítání dokumentů TGM Osvoboditel, Chotěboř na Českomoravské vysočině a Kočičina.

Výjimečný projekt Národního filmového archivu s názvem „Filmové osmičky“ zavítá i do Havlíčkova Brodu. „Filmové osmičky“ jsou tituly připomínající „osmičková“ výročí moderních československých a českých dějin.

Pouhých 24 hodin po oficiální kinopremiéře i u nás ve Filmovém OKU

Rok 1918 a stoleté výročí vzniku Československa připomene dokumentární film TGM Osvoboditel, režisérky Věry Chytilové. Režisérka Věra Chytilová ho natočila v krátkém čase mezi 17. listopadem 1989 a 7. březnem 1990. Na něj připadlo 140. výročí Masarykova narození. Plastický portrét prvního československého prezidenta vytvořila kombinací archivních záběrů s vlastními dotáčkami a komentářem v přednesu Miroslava Macháčka. Doplnila ho výpověďmi Masarykových vnuček a pravnuka.

plakát k filmovému uvedení dokumentu TGM Osvoboditel v Klubu Oko Havlíčkův Brod

Součástí dokumentárního pásma bude i dvojice předfilmů: Kočičina a Chotěboř na Českomoravské vysočině. Snímek Kočičina je filmovou prvotinou režisérky Věry Chytilové. Ta vnikla pod pedagogickým vedením režiséra Otakara Vávry. Němý dokument s mezititulky Chotěboř na Českomoravské vysočině z roku 1928 představuje neobyčejný zpravodajský pohled na život v našem regionu.

„Jsem strašně rád, že jsme se téměř za pět minut dvanáct dohodli s Národním filmovým archivem a do Filmového OKA zařadili pouhý jeden den po kinopremiéře nádherný dokument TGM Osvoboditel. Věřím, že ve spolupráci budeme pokračovat a digitálně restaurované filmy uvidíte i v dalších měsících,“ doplňuje dramaturg Filmového OKA Jiří Svoboda.

Pásmo dokumentů (TGM Osvoboditel, Chotěboř na Českomoravské vysočině, Kočičina) začíná 2. května od 20:00 v Klubu Oko Havlíčkův Brod.

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *